or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sure-Lites ECHX2RTDAWH ECHX Exit Sign Trim, For Use With SURE-LITESĀ® ECHX Series Recessed/Surface Mount EXIT Sign Housing, 2-LED Lamp, Dou
Custom_Product_Images_Illustration
Sure-Lites ECHX2RTDAWH ECHX Exit Sign Trim, For Use With SURE-LITESĀ® ECHX Series Recessed/Surface Mount EXIT Sign Housing, 2-LED Lamp, Dou
SKU1200123
MFGR #ECHX2RTDAWH
$/ea
Sure-Lites Exit Sign Trim, Series: ECHX, For Use With: SURE-LITESĀ® ECHX Series Recessed/Surface Mount EXIT Sign Housing, Specifications: 2-LED Lamp, Double Sided Face, Double Arrow, 4.5/4.9 W, 120/277 V, 0.02/0.04 A, Ceiling Mount, Anodized Aluminum, White, 11 in L x 16-1/2 in W x 4-3/4 in H
Sure-Lites Exit Sign Trim, Series: ECHX, For Use With: SURE-LITESĀ® ECHX Series Recessed/Surface Mount EXIT Sign Housing, Specifications: 2-LED Lamp, Double Sided Face, Double Arrow, 4.5/4.9 W, 120/277 V, 0.02/0.04 A, Ceiling Mount, Anodized Aluminum, White, 11 in L x 16-1/2 in W x 4-3/4 in H
Amperage Rating 0.04A/0.02A Application Commercial and Lighting Applications ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number ECHX2RTDAWH Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Fixture Type Exit Sign Commercial Gross Weight Per Pack 4.2500 lb Gross Weight per Pack Metric 1.93 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405604000 Height 4.75 in Height [Metric] 12.0650 cm Lamp Type LED Length 11.00 in Length [Metric] 27.9400 cm Lumens N/A Mounting Recessed Number Of Lamps 2 Size 11.0 IN Length 16.5 IN Width 4.75 IN Height Sub Brand ECHX Series UNSPSC 39111708 UPC 11 08008366590 UPC 12 080083665907 Voltage Rating 120/277 V Wattage 4.5W/4.9W Width 16.50 in Width [Metric] 41.9100 cm Stock Status NONSTOCK Brand Cooper Lighting Solutions Manufacturer Cooper Lighting Solutions Material Aluminum Type Exit Signs Commercial and Lighting Applications Chicago Code & Plenum Approved Chicago code and plenum approved
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 0.04A/0.02A |
| Application | Commercial and Lighting Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | ECHX2RTDAWH |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Fixture Type | Exit Sign Commercial |
| Gross Weight Per Pack | 4.2500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.93 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405604000 |
| Height | 4.75 in |
| Height [Metric] | 12.0650 cm |
| Lamp Type | LED |
| Length | 11.00 in |
| Length [Metric] | 27.9400 cm |
| Lumens | N/A |
| Mounting | Recessed |
| Number Of Lamps | 2 |
| Size | 11.0 IN Length 16.5 IN Width 4.75 IN Height |
| Sub Brand | ECHX Series |
| UNSPSC | 39111708 |
| UPC 11 | 08008366590 |
| UPC 12 | 080083665907 |
| Voltage Rating | 120/277 V |
| Wattage | 4.5W/4.9W |
| Width | 16.50 in |
| Width [Metric] | 41.9100 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Material | Aluminum |
| Type | Exit Signs |
| Commercial and Lighting Applications |
| Chicago Code & Plenum Approved |
| Chicago code and plenum approved |