or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sure-Lites ECHX1RTAR ECHX Exit Sign Trim, For Use With SURE-LITESĀ® ECHX Series Recessed/Surface Mount EXIT Sign Housing, 2-LED Lamp, Singl
Custom_Product_Images_Illustration
Sure-Lites ECHX1RTAR ECHX Exit Sign Trim, For Use With SURE-LITESĀ® ECHX Series Recessed/Surface Mount EXIT Sign Housing, 2-LED Lamp, Singl
SKUPDW~12319503
MFGR #ECHX1RTAR
$/ea
Sure-Lites Exit Sign Trim, Series: ECHX, For Use With: SURE-LITESĀ® ECHX Series Recessed/Surface Mount EXIT Sign Housing, Specifications: 2-LED Lamp, Single Sided Face, Arrow Right, 4.5/4.9 W, 120/277 V, 0.02/0.04 A, Ceiling Mount, Anodized Aluminum, Brushed, 16-1/4 in L x 6 in W x 13-1/4 in H
Sure-Lites Exit Sign Trim, Series: ECHX, For Use With: SURE-LITESĀ® ECHX Series Recessed/Surface Mount EXIT Sign Housing, Specifications: 2-LED Lamp, Single Sided Face, Arrow Right, 4.5/4.9 W, 120/277 V, 0.02/0.04 A, Ceiling Mount, Anodized Aluminum, Brushed, 16-1/4 in L x 6 in W x 13-1/4 in H
Amperage Rating 0.04A/0.02A Application Commercial and Lighting Applications ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number ECHX1RTAR Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Fixture Type Exit Sign Commercial Gross Weight Per Pack 4.2000 lb Gross Weight per Pack Metric 1.90 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405604000 Height 4.75 in Height [Metric] 12.0650 cm Lamp Type LED Length 16.50 in Length [Metric] 41.9100 cm Lumens N/A Mounting Recessed Number Of Lamps 1 Size 16.5 IN Length 11.0 IN Width 4.75 IN Height Sub Brand ECHX Series UNSPSC 39111708 UPC 11 08008366568 UPC 12 080083665686 Voltage Rating 120/277 V Wattage 4.5W/4.9W Width 11.00 in Width [Metric] 27.9400 cm Brand Cooper Lighting Solutions Manufacturer Cooper Lighting Solutions Material Aluminum Type Exit Signs Commercial and Lighting Applications Chicago Code & Plenum Approved Chicago code and plenum approved
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 0.04A/0.02A |
| Application | Commercial and Lighting Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | ECHX1RTAR |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Fixture Type | Exit Sign Commercial |
| Gross Weight Per Pack | 4.2000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.90 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405604000 |
| Height | 4.75 in |
| Height [Metric] | 12.0650 cm |
| Lamp Type | LED |
| Length | 16.50 in |
| Length [Metric] | 41.9100 cm |
| Lumens | N/A |
| Mounting | Recessed |
| Number Of Lamps | 1 |
| Size | 16.5 IN Length 11.0 IN Width 4.75 IN Height |
| Sub Brand | ECHX Series |
| UNSPSC | 39111708 |
| UPC 11 | 08008366568 |
| UPC 12 | 080083665686 |
| Voltage Rating | 120/277 V |
| Wattage | 4.5W/4.9W |
| Width | 11.00 in |
| Width [Metric] | 27.9400 cm |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Material | Aluminum |
| Type | Exit Signs |
| Commercial and Lighting Applications |
| Chicago Code & Plenum Approved |
| Chicago code and plenum approved |