or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sure-Lites ECHX1RT ECHX Recessed Exit Sign Trim, For Use With SURE-LITESĀ® ECHX Series Recessed/Surface Mount EXIT Sign Housing, Single Sid
Custom_Product_Images_Illustration
Sure-Lites ECHX1RT ECHX Recessed Exit Sign Trim, For Use With SURE-LITESĀ® ECHX Series Recessed/Surface Mount EXIT Sign Housing, Single Sid
SKU1166177
MFGR #ECHX1RT
$/ea
Sure-Lites Exit Sign Trim, Recessed, Series: ECHX, For Use With: SURE-LITESĀ® ECHX Series Recessed/Surface Mount EXIT Sign Housing, Specifications: Single Sided Face, No Arrow, 0.02 at 277 VAC Amperage Rating, Ceiling Mount, Steel, Brushed Aluminum, Red/Green, 16-1/4 in L x 6 in W x 13-1/4 in H
Sure-Lites Exit Sign Trim, Recessed, Series: ECHX, For Use With: SURE-LITESĀ® ECHX Series Recessed/Surface Mount EXIT Sign Housing, Specifications: Single Sided Face, No Arrow, 0.02 at 277 VAC Amperage Rating, Ceiling Mount, Steel, Brushed Aluminum, Red/Green, 16-1/4 in L x 6 in W x 13-1/4 in H
Amperage Rating 0.04A/0.02A Application Lighting Applications ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number ECHX1RT Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Fixture Type Exit Sign Commercial Gross Weight Per Pack 4.2000 lb Gross Weight per Pack Metric 1.90 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405606000 Height 4.75 in Height [Metric] 12.0650 cm Lamp Type LED Length 16.50 in Length [Metric] 41.9100 cm Lumens N/A Mounting Recessed Number Of Lamps 1 Size 16.5 IN Length 11.0 IN Width 4.75 IN Height Sub Brand ECHX Series UNSPSC 39111708 UPC 11 08008366566 UPC 12 080083665662 Voltage Rating 120/277 V Wattage 4.5W/4.9W Width 11.00 in Width [Metric] 27.9400 cm Stock Status NONSTOCK Brand Cooper Lighting Solutions Manufacturer Cooper Lighting Solutions Material Aluminum Type Exit Signs Lighting Applications Chicago Code & Plenum Approved Chicago code and plenum approved Universal mount recessed back box is constructed of 20 gauge zinc plated steel and contai The recessed back box (rough-in-section) requires a 14-5/8 x 2-5/8 in cutout Back box is universal to accommodate recessed ceiling, wall or end mount applications, surface mounted exits d Hanger bars for easy mounting, the leads on electronics and battery contained in back Utilize high lumen output light emitting diodes (LEDs) for greater visibility and uniformed illumination Single or double-face, AC only Operating temperature range of 20 to 95 deg F The LEDs are independently wired with multiple circuits
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 0.04A/0.02A |
| Application | Lighting Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | ECHX1RT |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Fixture Type | Exit Sign Commercial |
| Gross Weight Per Pack | 4.2000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.90 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405606000 |
| Height | 4.75 in |
| Height [Metric] | 12.0650 cm |
| Lamp Type | LED |
| Length | 16.50 in |
| Length [Metric] | 41.9100 cm |
| Lumens | N/A |
| Mounting | Recessed |
| Number Of Lamps | 1 |
| Size | 16.5 IN Length 11.0 IN Width 4.75 IN Height |
| Sub Brand | ECHX Series |
| UNSPSC | 39111708 |
| UPC 11 | 08008366566 |
| UPC 12 | 080083665662 |
| Voltage Rating | 120/277 V |
| Wattage | 4.5W/4.9W |
| Width | 11.00 in |
| Width [Metric] | 27.9400 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Material | Aluminum |
| Type | Exit Signs |
| Lighting Applications |
| Chicago Code & Plenum Approved |
| Chicago code and plenum approved |
| Universal mount recessed back box is constructed of 20 gauge zinc plated steel and contai |
| The recessed back box (rough-in-section) requires a 14-5/8 x 2-5/8 in cutout |
| Back box is universal to accommodate recessed ceiling, wall or end mount applications, surface mounted exits d |
| Hanger bars for easy mounting, the leads on electronics and battery contained in back |
| Utilize high lumen output light emitting diodes (LEDs) for greater visibility and uniformed illumination |
| Single or double-face, AC only |
| Operating temperature range of 20 to 95 deg F |
| The LEDs are independently wired with multiple circuits |