or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sure-Lites CHXC71 Self Powered, Exit/Emergency Light Combo, Steel Housing, White LED Exit, With Lens
Custom_Product_Images_Illustration
Sure-Lites CHXC71 Self Powered, Exit/Emergency Light Combo, Steel Housing, White LED Exit, With Lens
SKU1019650
MFGR #CHXC71
Your Cost: $260.08/ea
Self Powered, Exit/Emergency Light Combo, Steel Housing, White LED Exit, With Lens
Self Powered, Exit/Emergency Light Combo, Steel Housing, White LED Exit, With Lens
Catalog Number CHXC71 UPC 11 08008377127 Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Cooper Lighting Solutions Manufacturer Cooper Lighting Solutions Application Lighting ARRA Compliant C Buy American Compliant C Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Fixture Type Exit Light Gross Weight Per Pack 8.1200 lb Gross Weight per Pack Metric 3.72 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405606000 Height 3.75 in Height [Metric] 9.5250 cm Housing Finish White Housing Material Steel Lamp Type LED Legend EXIT Legend Color Red Mounting Surface Mount Mounting Type Surface Number of Heads 2 Series CHXC Standard UL LISTED Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantECCN: EAR99NLRUL 924NFPA 101NEC CertifiedOSHA CompliantChicago Approved Sub Brand CHX Series Type Exit Signs UNSPSC 39111708 UPC 12 080083771271 Voltage Rating 120/277 V
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Catalog Number | CHXC71 |
| UPC 11 | 08008377127 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Application | Lighting |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Fixture Type | Exit Light |
| Gross Weight Per Pack | 8.1200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 3.72 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405606000 |
| Height | 3.75 in |
| Height [Metric] | 9.5250 cm |
| Housing Finish | White |
| Housing Material | Steel |
| Lamp Type | LED |
| Legend | EXIT |
| Legend Color | Red |
| Mounting | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface |
| Number of Heads | 2 |
| Series | CHXC |
| Standard | UL LISTED |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantECCN: EAR99NLRUL 924NFPA 101NEC CertifiedOSHA CompliantChicago Approved |
| Sub Brand | CHX Series |
| Type | Exit Signs |
| UNSPSC | 39111708 |
| UPC 12 | 080083771271 |
| Voltage Rating | 120/277 V |