or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sure-Lites APWR2BK Circle Emergency Light, LED Lamp, 0.78 W Lamp, 3.6 VDC, 2 Heads
Custom_Product_Images_Illustration
Sure-Lites APWR2BK Circle Emergency Light, LED Lamp, 0.78 W Lamp, 3.6 VDC, 2 Heads
SKU1299463
MFGR #CX72WHSD
$/ea
Sure-Lites Emergency Light, Circle, Series: APWR, 3.6 VDC, 0.216 A, LED Lamp, 0.78 W Lamp, 2 Heads, Ceiling Mounting, 5 in W x 2-7/8 in H Dimensions, Thermoplastic, Black
Sure-Lites Emergency Light, Circle, Series: APWR, 3.6 VDC, 0.216 A, LED Lamp, 0.78 W Lamp, 2 Heads, Ceiling Mounting, 5 in W x 2-7/8 in H Dimensions, Thermoplastic, Black
Amperage Rating 70m A Application Office, Education, Healthcare, Hospitality, Retail, Industrial, Manufacturing, Damp Locations a ARRA Compliant C Battery Nickel Cadmium Battery Runtime 90 Minutes Buy American Compliant C Catalog Number CX72WHSD Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Fixture Type Exit Sign Commercial Gross Weight Per Pack 0.2100 lb Gross Weight per Pack Metric 0.10 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405614000 Height 2.50 in Height [Metric] 6.3500 cm Length 5.00 in Length [Metric] 12.7000 cm Lumens N/A Material Die-Cast Aluminum Mounting Surface Mount Number Of Lamps 2 Size 13.5 IN Length 8.5 IN Width 2.25 IN Height Standard UL924 Listed;NFPA 101 Compliant;NEC Class I;OSHA Compliant;UL Listed - Damp Location Sub Brand CX Series Type Exit Signs UNSPSC 39111709 UPC 11 08008353419 UPC 12 080083534197 Wattage 0.98W/1.03W Width 5.12 in Width [Metric] 13.0175 cm Stock Status NONSTOCK Brand Cooper Lighting Solutions Manufacturer Cooper Lighting Solutions Lamp Type LED Lamps, Self Powered Voltage Rating 120/277 V Office, Education, Healthcare, Hospitality, Retail, Industrial, Manufacturing, Damp Locations a Dual voltage input 120/277 VAC, 60 Hz Lamp heads adjust 80 deg from vertical with 358 deg rotation Universal mounting plate Flame-resistant and impact-resistant Injection molded thermoplastic material
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 70m A |
| Application | Office, Education, Healthcare, Hospitality, Retail, Industrial, Manufacturing, Damp Locations a |
| ARRA Compliant | C |
| Battery | Nickel Cadmium |
| Battery Runtime | 90 Minutes |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CX72WHSD |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Fixture Type | Exit Sign Commercial |
| Gross Weight Per Pack | 0.2100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.10 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405614000 |
| Height | 2.50 in |
| Height [Metric] | 6.3500 cm |
| Length | 5.00 in |
| Length [Metric] | 12.7000 cm |
| Lumens | N/A |
| Material | Die-Cast Aluminum |
| Mounting | Surface Mount |
| Number Of Lamps | 2 |
| Size | 13.5 IN Length 8.5 IN Width 2.25 IN Height |
| Standard | UL924 Listed;NFPA 101 Compliant;NEC Class I;OSHA Compliant;UL Listed - Damp Location |
| Sub Brand | CX Series |
| Type | Exit Signs |
| UNSPSC | 39111709 |
| UPC 11 | 08008353419 |
| UPC 12 | 080083534197 |
| Wattage | 0.98W/1.03W |
| Width | 5.12 in |
| Width [Metric] | 13.0175 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Lamp Type | LED Lamps, Self Powered |
| Voltage Rating | 120/277 V |
| Office, Education, Healthcare, Hospitality, Retail, Industrial, Manufacturing, Damp Locations a |
| Dual voltage input 120/277 VAC, 60 Hz |
| Lamp heads adjust 80 deg from vertical with 358 deg rotation |
| Universal mounting plate |
| Flame-resistant and impact-resistant |
| Injection molded thermoplastic material |