or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sure-Lites APELBK Rectangular Emergency Light, LED Lamp, 0.33 to 0.47 W Lamp, 120 to 277 VAC
Sure-Lites APELBK Rectangular Emergency Light, LED Lamp, 0.33 to 0.47 W Lamp, 120 to 277 VAC
SKU1159852
MFGR #APELBK
$/ea
Sure-Lites Emergency Light, Rectangular, Series: APEL, 120 to 277 VAC, 0.6 to 0.7 A, 60 Hz Frequency, LED Lamp, 0.33 to 0.47 W Lamp, 3.6 VDC Ni-Cd Battery Power Source, Wall Mounting, 9 in W x 2-5/8 in D x 4-11/16 in H Dimensions, Thermoplastic, Black
Sure-Lites Emergency Light, Rectangular, Series: APEL, 120 to 277 VAC, 0.6 to 0.7 A, 60 Hz Frequency, LED Lamp, 0.33 to 0.47 W Lamp, 3.6 VDC Ni-Cd Battery Power Source, Wall Mounting, 9 in W x 2-5/8 in D x 4-11/16 in H Dimensions, Thermoplastic, Black
Amperage Rating 0.06A/0.07A Application Damp Locations Applications ARRA Compliant C Battery Nickel Cadmium Buy American Compliant C Catalog Number APELBK Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Fixture Type Emergency Light Gross Weight Per Pack 0.8920 lb Gross Weight per Pack Metric 0.40 Gross Weight UOM Metric kg Height 2.19 in Height [Metric] 5.5626 cm Length 10.06 in Length [Metric] 25.5524 cm Lumens N/A Material Thermoplastic Mounting Wall Mount Number Of Lamps 2 Size 10.06 IN Length 5.0 IN Width 2.19 IN Height Standard UL Listed - Damp Location;NEC and CEC Compliant;OSHA Compliant;NFPA Type LED Exit and Emergency UNSPSC 39111709 UPC 11 08008380527 UPC 12 080083805273 Wattage 0.33;0.47 W;W Width 5.00 in Width [Metric] 12.7000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Cooper Lighting Solutions Manufacturer Cooper Lighting Solutions Lamp Type LED Voltage Rating 120-277V Damp Locations Applications 3.6V, .78W DC long lasting LED heads 3.6 V, 0.78 W DC long lasting LED heads Sealed Ni-Cd battery Universal J-box mounting pattern Components are injection molded, high impact thermoplastic Low voltage disconnect Line-latched Brownout circuit
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 0.06A/0.07A |
| Application | Damp Locations Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Battery | Nickel Cadmium |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | APELBK |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Fixture Type | Emergency Light |
| Gross Weight Per Pack | 0.8920 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.40 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 2.19 in |
| Height [Metric] | 5.5626 cm |
| Length | 10.06 in |
| Length [Metric] | 25.5524 cm |
| Lumens | N/A |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting | Wall Mount |
| Number Of Lamps | 2 |
| Size | 10.06 IN Length 5.0 IN Width 2.19 IN Height |
| Standard | UL Listed - Damp Location;NEC and CEC Compliant;OSHA Compliant;NFPA |
| Type | LED Exit and Emergency |
| UNSPSC | 39111709 |
| UPC 11 | 08008380527 |
| UPC 12 | 080083805273 |
| Wattage | 0.33;0.47 W;W |
| Width | 5.00 in |
| Width [Metric] | 12.7000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 120-277V |
| Damp Locations Applications |
| 3.6V, .78W DC long lasting LED heads |
| 3.6 V, 0.78 W DC long lasting LED heads |
| Sealed Ni-Cd battery |
| Universal J-box mounting pattern |
| Components are injection molded, high impact thermoplastic |
| Low voltage disconnect |
| Line-latched |
| Brownout circuit |