or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Steel City® AFM6-CST-SW-BLK Floor Box Cover, Non-Metallic
Custom_Product_Images_Illustration
Steel City® AFM6-CST-SW-BLK Floor Box Cover, Non-Metallic
SKU395941
MFGR #AFM6-CST-SW-BLK
$/ea
Since 1904, Steel City® products have set the standard as the leading brand in electrical construction. In manufacturing quality and innovative design, Steel City® has no peer.
Since 1904, Steel City® products have set the standard as the leading brand in electrical construction. In manufacturing quality and innovative design, Steel City® has no peer.
Alternate Catalog Number 7TAA003310R0022 Application For use with AFM 6 series floor boxes ARRA Compliant C Brand Steel City® Buy American Compliant C Catalog Number AFM6-CST-SW-BLK Color Black Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 0.08 Gross Volume per Pack Metric 0.00 Gross Weight Per Pack 3.1300 lb Gross Weight per Pack Metric 1.42 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 3926909989 Height 1.50 in Height [Metric] 3.8100 cm Item Group 17 Item Group 2 17C Knockouts 0 Length 9.50 in Length [Metric] 24.1300 cm Manufacturer Thomas & Betts Material Non-Metallic Returnable A Series AFM6 Standard UL E2969 Standards ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant, UL E2969 Stock Status NONSTOCK Type Non-Metallic UNSPSC 39121307 UPC 11 78599103289 UPC 12 785991032895 Width 10.00 in Width [Metric] 25.4000 cm For use with AFM 6 series floor boxes Factory installed gaskets reduce installation time Factory installed gaskets reduce installation time Recessed cover plate accepts tile or carpet to blend into existing floor Dust gasket on the cord shields the floor box from dust and debris Lid snaps securely shut and does not require a locking screw Cord can be locked in the open position to protect power and data cables Scrub watertight Without knockouts
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 7TAA003310R0022 |
| Application | For use with AFM 6 series floor boxes |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Steel City® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | AFM6-CST-SW-BLK |
| Color | Black |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 0.08 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.00 |
| Gross Weight Per Pack | 3.1300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.42 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3926909989 |
| Height | 1.50 in |
| Height [Metric] | 3.8100 cm |
| Item Group | 17 |
| Item Group 2 | 17C |
| Knockouts | 0 |
| Length | 9.50 in |
| Length [Metric] | 24.1300 cm |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Material | Non-Metallic |
| Returnable | A |
| Series | AFM6 |
| Standard | UL E2969 |
| Standards | ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant, UL E2969 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Non-Metallic |
| UNSPSC | 39121307 |
| UPC 11 | 78599103289 |
| UPC 12 | 785991032895 |
| Width | 10.00 in |
| Width [Metric] | 25.4000 cm |
| For use with AFM 6 series floor boxes |
| Factory installed gaskets reduce installation time |
| Factory installed gaskets reduce installation time |
| Recessed cover plate accepts tile or carpet to blend into existing floor |
| Dust gasket on the cord shields the floor box from dust and debris |
| Lid snaps securely shut and does not require a locking screw |
| Cord can be locked in the open position to protect power and data cables |
| Scrub watertight |
| Without knockouts |