or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Steel City® AFM-6 Raised Access Floor Module, 6 Gangs, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
Steel City® AFM-6 Raised Access Floor Module, 6 Gangs, Steel
SKU35490
MFGR #AFM-6-BLK
Your Cost: $632.33/ea
Steel City access floor modules from Thomas & Betts eliminate the clutter of power, voice and data lines by keeping everything out of sight but conveniently close at hand. Our easy-to install access floor modules are designed to blend with any decor, while providing the durability and versatility you need to meet the growing demands of today's high-tech offices. You can use our access floor modules with virtually any type of raised floor. Our system is designed to provide a simple, strong and adaptable solution to even the most demanding wire management needs.
Steel City access floor modules from Thomas & Betts eliminate the clutter of power, voice and data lines by keeping everything out of sight but conveniently close at hand. Our easy-to install access floor modules are designed to blend with any decor, while providing the durability and versatility you need to meet the growing demands of today's high-tech offices. You can use our access floor modules with virtually any type of raised floor. Our system is designed to provide a simple, strong and adaptable solution to even the most demanding wire management needs.
Alternate Catalog Number 7TAA003310R0018 Application For use with most types of raised floors including ridged or waffled floor panels, carpet or tile ARRA Compliant C Brand Steel City® Buy American Compliant C Catalog Number AFM-6-BLK Color Black Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Finish Galvanized Floor Type Raised Gross Volume Per Pack 0.41 Gross Volume per Pack Metric 0.01 Gross Weight Per Pack 7.8000 lb Gross Weight per Pack Metric 3.54 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height 5.00 in Height [Metric] 12.7000 cm Item Group 17 Item Group 2 17C Knockouts 6 Length 13.00 in Length [Metric] 33.0200 cm Manufacturer Thomas & Betts Material Steel Number of Gangs 6 Number of Knockouts 6 Returnable C Series AFM-6 Shape Rectangular Standard UL E75944 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E75944CSA Certified Stock Status NONSTOCK Type 3-Compartment UNSPSC 39121307 UPC 11 78599101813 UPC 12 785991018134 Width 11.00 in Width [Metric] 27.9400 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 7TAA003310R0018 |
| Application | For use with most types of raised floors including ridged or waffled floor panels, carpet or tile |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Steel City® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | AFM-6-BLK |
| Color | Black |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Galvanized |
| Floor Type | Raised |
| Gross Volume Per Pack | 0.41 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.01 |
| Gross Weight Per Pack | 7.8000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 3.54 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height | 5.00 in |
| Height [Metric] | 12.7000 cm |
| Item Group | 17 |
| Item Group 2 | 17C |
| Knockouts | 6 |
| Length | 13.00 in |
| Length [Metric] | 33.0200 cm |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Material | Steel |
| Number of Gangs | 6 |
| Number of Knockouts | 6 |
| Returnable | C |
| Series | AFM-6 |
| Shape | Rectangular |
| Standard | UL E75944 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E75944CSA Certified |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | 3-Compartment |
| UNSPSC | 39121307 |
| UPC 11 | 78599101813 |
| UPC 12 | 785991018134 |
| Width | 11.00 in |
| Width [Metric] | 27.9400 cm |