or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Square D™ SN42 NEUTRAL ASSY INSULATED GRO
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Square D™ SN42 NEUTRAL ASSY INSULATED GRO
SKU185770
MFGR #SN42
$/ea
Square D SN42 NEUTRAL ASSY INSULATED GROUNDABLE,#4-300 (AL) or #4-300 (CU) AWG/kcmil,225A,Circuit Breaker Solid Neutral Assembly
Square D SN42 NEUTRAL ASSY INSULATED GROUNDABLE,#4-300 (AL) or #4-300 (CU) AWG/kcmil,225A,Circuit Breaker Solid Neutral Assembly
Catalog Number SN42 Country of Origin US Currency USD Gross Weight Per Pack 1.0600 lb Gross Weight per Pack Metric 480.81 Gross Weight UOM Metric g Height 3.1496 in Item Group 00909 Number Of Terminals 42 Returnable N Type Insulated Groundable UNSPSC 39121101 UPC 11 78590174793 UPC 12 785901747932 Width 5.1181 in Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Conductor Size 4 AWG to 300 kcmil Conductor Type Aluminum/Copper Length 10.2362 in Suitable For Use With QO™/QOU 225 A Miniature Circuit Breaker, OEM Mounting Base
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Catalog Number | SN42 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Gross Weight Per Pack | 1.0600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 480.81 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Height | 3.1496 in |
| Item Group | 00909 |
| Number Of Terminals | 42 |
| Returnable | N |
| Type | Insulated Groundable |
| UNSPSC | 39121101 |
| UPC 11 | 78590174793 |
| UPC 12 | 785901747932 |
| Width | 5.1181 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Conductor Size | 4 AWG to 300 kcmil |
| Conductor Type | Aluminum/Copper |
| Length | 10.2362 in |
| Suitable For Use With | QO™/QOU 225 A Miniature Circuit Breaker, OEM Mounting Base |