or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ QOB330GFI Type QOB-GFI Miniature Circuit Breaker, 208Y/120 VAC, 30 A, 10 kA at 208Y/120 VAC Interrupt, 3 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ QOB330GFI Type QOB-GFI Miniature Circuit Breaker, 208Y/120 VAC, 30 A, 10 kA at 208Y/120 VAC Interrupt, 3 Poles
SKU751696
MFGR #QOB330GFI
$/ea
Square D QOB330GFI MINIATURE CIRCUIT BREAKER 208Y/120V 30A,10kA,240 Vac,3-Phase,30A,3P,Ground Fault Protecting (Class A 6mA) Bolt-On,Miniature Circuit Breaker,Pressure Plate #14 to #8 AWG(Al/Cu),QO,UL Listed - CSA Certified,not rated
Square D QOB330GFI MINIATURE CIRCUIT BREAKER 208Y/120V 30A,10kA,240 Vac,3-Phase,30A,3P,Ground Fault Protecting (Class A 6mA) Bolt-On,Miniature Circuit Breaker,Pressure Plate #14 to #8 AWG(Al/Cu),QO,UL Listed - CSA Certified,not rated
Alternate Catalog Number QOB330GFI Amperage Rating 30 A Application Not rated ARRA Compliant N Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number QOB330GFI Connection Box lugs;AWG 12...AWG 4 aluminium;AWG 14...AWG 6 copper Connection Type Box Lug Country of Origin MX Currency USD Dimensions 4.12 in H x 2.25 in W x 2.91 in D EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 54.05 Gross Volume per Pack Metric 885.78 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 6.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 600.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536200040 Height 6.6040 in Height [Metric] 6.6040 cm Interrupt Rating 10 kA 208Y/120 V AC 50/60 Hz kA Item Group 00103 Length 16.0020 in Length [Metric] 16.0020 cm Manufacturer Schneider Electric Material Fiberglass Filled Thermoset Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=423254206&lang=en-us Mounting Type Bolt-On Number Of Poles 3 Operating Temperature 40 °C Phase 3 pH Returnable Y Standard UL LISTED - CSA CERTIFIED Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 489 File No. E84967CSA C22.2 No. 5NEMA AB1Federal Specification W-C-375B/GENNOM/ANCE CertifiedPROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.p65Warnings.ca.gov Stock Status NONSTOCK Sub Brand QO Temperature Rating 104 °F Trip Type Thermal Magnetic Type Miniature circuit-breaker UNSPSC 39121603 UPC 11 78590198922 UPC 12 785901989226 Voltage Rating 120/208 VAC Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 8.3820 in Width [Metric] 8.3820 cm Wire Size 12 to 4 AWG Al/14 to 6 AWG Cu Not rated GROUND FAULT PROTECTING (CLASS A 6MA) BOLT-ON Designed for superior safety, quality and reliability Engineered with the quality and craftsmanship that have made Square D™ the preferred brand of electrician and homeowners First and only offer in the market to put the game changing Visi-Trip™ on all the circuit breakers for easy trip detection Saves space compact 3/4 in W design for small system footprint Faster installation fewer connections Frees gutter space no pigtails with the innovative plug-on neutral design Easier troubleshooting time saver diagnostics provide additional circuit information at the touch of a button 10 kA at 208Y/120 VAC interrupt rating
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | QOB330GFI |
| Amperage Rating | 30 A |
| Application | Not rated |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | QOB330GFI |
| Connection | Box lugs;AWG 12...AWG 4 aluminium;AWG 14...AWG 6 copper |
| Connection Type | Box Lug |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimensions | 4.12 in H x 2.25 in W x 2.91 in D |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 54.05 |
| Gross Volume per Pack Metric | 885.78 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 6.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 600.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200040 |
| Height | 6.6040 in |
| Height [Metric] | 6.6040 cm |
| Interrupt Rating | 10 kA 208Y/120 V AC 50/60 Hz kA |
| Item Group | 00103 |
| Length | 16.0020 in |
| Length [Metric] | 16.0020 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material | Fiberglass Filled Thermoset |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=423254206&lang=en-us |
| Mounting Type | Bolt-On |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Temperature | 40 °C |
| Phase | 3 pH |
| Returnable | Y |
| Standard | UL LISTED - CSA CERTIFIED |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 489 File No. E84967CSA C22.2 No. 5NEMA AB1Federal Specification W-C-375B/GENNOM/ANCE CertifiedPROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.p65Warnings.ca.gov |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | QO |
| Temperature Rating | 104 °F |
| Trip Type | Thermal Magnetic |
| Type | Miniature circuit-breaker |
| UNSPSC | 39121603 |
| UPC 11 | 78590198922 |
| UPC 12 | 785901989226 |
| Voltage Rating | 120/208 VAC |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 8.3820 in |
| Width [Metric] | 8.3820 cm |
| Wire Size | 12 to 4 AWG Al/14 to 6 AWG Cu |
| Not rated |
| GROUND FAULT PROTECTING (CLASS A 6MA) BOLT-ON |
| Designed for superior safety, quality and reliability |
| Engineered with the quality and craftsmanship that have made Square D™ the preferred brand of electrician and homeowners |
| First and only offer in the market to put the game changing Visi-Trip™ on all the circuit breakers for easy trip detection |
| Saves space compact 3/4 in W design for small system footprint |
| Faster installation fewer connections |
| Frees gutter space no pigtails with the innovative plug-on neutral design |
| Easier troubleshooting time saver diagnostics provide additional circuit information at the touch of a button |
| 10 kA at 208Y/120 VAC interrupt rating |