or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Square D™ QO3100 Homeline™ QO® Standard Miniature Circuit Breaker, 240 VAC, 100 A, 10 kA Interrupt, 3 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Square D™ QO3100 Homeline™ QO® Standard Miniature Circuit Breaker, 240 VAC, 100 A, 10 kA Interrupt, 3 Poles
SKU31447
MFGR #QO3100
$/ea
Square D QO3100 MINIATURE CIRCUIT BREAKER 240V 100A,100A,10kA,240 Vac,3-Phase,Box Lugs #4 to #2/0 AWG(Al/Cu),Miniature Circuit Breaker,QO,Standard Plug-On,UL Listed - CSA Certified
Square D QO3100 MINIATURE CIRCUIT BREAKER 240V 100A,100A,10kA,240 Vac,3-Phase,Box Lugs #4 to #2/0 AWG(Al/Cu),Miniature Circuit Breaker,QO,Standard Plug-On,UL Listed - CSA Certified
Alternate Catalog Number QO3100 Amperage Rating 100 A Application HACR RATED ARRA Compliant N Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number QO3100 Connection BOX LUGS Connection Type Box Lug Country of Origin MX Currency USD Dimensions 2.91 in L x 2.25 in W x 3 in H EU RoHS Indicator Y Frame QO Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 29.72 Gross Volume per Pack Metric 486.96 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 4.9895 lb Gross Weight per Pack Metric 499.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536200040 Height 5.8420 in Height [Metric] 5.8420 cm Interrupt Rating 10 kA Item Group 00012 Length 9.6520 in Length [Metric] 9.6520 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=399653&lang=en-us Mounting Type Plug-On Number Of Poles 3 Operating Temperature 40 °C Phase 3 Returnable Y Standard UL LISTED - CSA CERTIFIED Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand QO Substitute Product Catalog Number QO342MQ200 Temperature Rating 104 °F Trip Type Thermal Magnetic Type Standard UNSPSC 39121603 UPC 11 78590100441 UPC 12 785901004417 Voltage Rating 240 VAC Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 8.6360 in Width [Metric] 8.6360 cm Wire Size 4 to 2/0 AWG HACR rated STANDARD PLUG-ON Standard
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | QO3100 |
| Amperage Rating | 100 A |
| Application | HACR RATED |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | QO3100 |
| Connection | BOX LUGS |
| Connection Type | Box Lug |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimensions | 2.91 in L x 2.25 in W x 3 in H |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frame | QO |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 29.72 |
| Gross Volume per Pack Metric | 486.96 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 4.9895 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 499.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200040 |
| Height | 5.8420 in |
| Height [Metric] | 5.8420 cm |
| Interrupt Rating | 10 kA |
| Item Group | 00012 |
| Length | 9.6520 in |
| Length [Metric] | 9.6520 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=399653&lang=en-us |
| Mounting Type | Plug-On |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Temperature | 40 °C |
| Phase | 3 |
| Returnable | Y |
| Standard | UL LISTED - CSA CERTIFIED |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | QO |
| Substitute Product Catalog Number | QO342MQ200 |
| Temperature Rating | 104 °F |
| Trip Type | Thermal Magnetic |
| Type | Standard |
| UNSPSC | 39121603 |
| UPC 11 | 78590100441 |
| UPC 12 | 785901004417 |
| Voltage Rating | 240 VAC |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 8.6360 in |
| Width [Metric] | 8.6360 cm |
| Wire Size | 4 to 2/0 AWG |
| HACR rated |
| STANDARD PLUG-ON |
| Standard |