Square D™ QO2100BNRB Standard Load Center Enclosure, NEMA 3R, 13.19 in L x 6.93 in W x 4.12 in D, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
SKU31785
MFGR #QO2100BNRB
Square D QO2100BNRB ENCLOSURE QO CIRCUIT BREAKER 240V 100A,100 A,120/240 V AC,NEMA 3R,QO,enclosure,for QO circuit breakers
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | QO2100BNRB |
| Amperage Rating | 100 A |
| Application | QO |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | QO2100BNRB |
| Color | Gray |
| Connection | AWG 14...AWG 1 copper;Lugs |
| Country of Origin | US |
| Cover Type | SURFACE |
| Enclosure | Baked enamel Gray;Welded galvannealed steel;10R |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Welded Galvannealed/Baked Enamel Coated |
| Gross Volume Per Pack | 572.75 |
| Gross Volume per Pack Metric | 9385.65 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0367 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 3.65 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538100000 |
| Height | 12.7000 CM |
| Height [Metric] | 12.7000 cm |
| Interrupt Rating | 22 kA |
| Item Group | 00005 |
| Length [Metric] | 20.0660 cm |
| Mounting Type | Plug-In |
| Phase | 1 |
| Returnable | Y |
| Standard | NEMA 3R OUTDOOR,UL LISTED |
| Standards | UL Listed, CSA Certified, RoHS Compliant |
| Sub Brand | QO |
| Substitute Product Catalog Number | QO260CP |
| Type | 1-Phase 2-Spaces |
| UNSPSC | 39121603 |
| UPC 11 | 78590105174 |
| UPC 12 | 785901051749 |
| Voltage Rating | 120/240 VAC |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width [Metric] | 36.8300 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Depth | 4.12 in |
| Length | 20.0660 CM |
| Material | Steel |
| NEMA Rating | NEMA 3R |
| Width | 37.0000 CM |
| QO |
| 100 A line rated current, 22 kA short circuit current |