or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ QO® PK4GTA Load Center Equipment Ground Bar Assembly, 1.63 in L, 4 Terminals, 14 to 4 AWG Conductor
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ QO® PK4GTA Load Center Equipment Ground Bar Assembly, 1.63 in L, 4 Terminals, 14 to 4 AWG Conductor
SKU31620
MFGR #PK4GTA
Call For Price
List: Square D PK4GTA LOAD CENTER EQUIPMENT GROUND BAR ASSY,Load Center Grounding Bar Assembly,Load Centers,PK,QO
Square D PK4GTA LOAD CENTER EQUIPMENT GROUND BAR ASSY,Load Center Grounding Bar Assembly,Load Centers,PK,QO
Alternate Catalog Number PK4GTA Application Load Centers ARRA Compliant N Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number PK4GTA Circuit Breaker Type PK Conductor Size 14 to 4 AWG Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 0.24 Gross Volume per Pack Metric 3.93 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight per Pack Metric 45.36 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536904000 Height [Metric] 0.7620 cm Item Group 00102 Length [Metric] 4.0640 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=359773&lang=en-us Mounting direct mounting back of enclosure;direct mounting back of enclosure Number of Contacts 4 Number Of Terminals 4 Returnable Y Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand QO Suitable For Use With QO™ Loadcenter Equipment and Type PK Circuit Breaker Type LOAD CENTER GROUNDING BAR ASSEMBLY UNSPSC 39121101 UPC 11 78590102636 UPC 12 785901026365 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width [Metric] 1.2700 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | PK4GTA |
| Application | Load Centers |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | PK4GTA |
| Circuit Breaker Type | PK |
| Conductor Size | 14 to 4 AWG |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 0.24 |
| Gross Volume per Pack Metric | 3.93 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight per Pack Metric | 45.36 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536904000 |
| Height [Metric] | 0.7620 cm |
| Item Group | 00102 |
| Length [Metric] | 4.0640 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=359773&lang=en-us |
| Mounting | direct mounting back of enclosure;direct mounting back of enclosure |
| Number of Contacts | 4 |
| Number Of Terminals | 4 |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | QO |
| Suitable For Use With | QO™ Loadcenter Equipment and Type PK Circuit Breaker |
| Type | LOAD CENTER GROUNDING BAR ASSEMBLY |
| UNSPSC | 39121101 |
| UPC 11 | 78590102636 |
| UPC 12 | 785901026365 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width [Metric] | 1.2700 cm |