or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ QO™ B200 Type B Conduit Hub, 2 in, For Use With Loadcenter, Safety Switch and RB Device
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ QO™ B200 Type B Conduit Hub, 2 in, For Use With Loadcenter, Safety Switch and RB Device
SKU33375
MFGR #B200
Call For Price
List: Square D B200 HUB 2 INCHES RAINPROOF FOR RB DEVICES,2 Inches,Hub,QO,UL listed for RB devices,utilized for NEMA 3R construction of load centers
Square D B200 HUB 2 INCHES RAINPROOF FOR RB DEVICES,2 Inches,Hub,QO,UL listed for RB devices,utilized for NEMA 3R construction of load centers
Alternate Catalog Number B200 Application UTILIZED FOR NEMA 3R CONSTRUCTION OF LOAD CENTERS ARRA Compliant N Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number B200 Connection 2 INCHES Country of Origin US Currency USD Dimensions 3.09 mm L x 4.44 mm W x 1.38 mm H EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 20.92 Gross Volume per Pack Metric 342.90 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 1.5876 lb Gross Weight per Pack Metric 163.29 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 7907006000 Height 3.8100 in Height [Metric] 7.8500 cm Item Group 00032 Length 11.4300 in Length [Metric] 3.5600 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=362931&lang=en-us Returnable Y Size 2 in Standard UL Listed Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantANSI SpecifiedNEMAUL ListedCSA CertifiedPPROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.P65warnings.ca.gov Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand QO Suitable For Use With Loadcenter, Safety Switch and RB Device Type TYPE B UNSPSC 39121601 UPC 11 78590145947 UPC 12 785901459477 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 7.8740 in Width [Metric] 11.2800 cm UTILIZED FOR NEMA 3R CONSTRUCTION OF LOAD CENTERS
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | B200 |
| Application | UTILIZED FOR NEMA 3R CONSTRUCTION OF LOAD CENTERS |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | B200 |
| Connection | 2 INCHES |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 3.09 mm L x 4.44 mm W x 1.38 mm H |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 20.92 |
| Gross Volume per Pack Metric | 342.90 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 1.5876 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 163.29 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7907006000 |
| Height | 3.8100 in |
| Height [Metric] | 7.8500 cm |
| Item Group | 00032 |
| Length | 11.4300 in |
| Length [Metric] | 3.5600 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=362931&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Size | 2 in |
| Standard | UL Listed |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantANSI SpecifiedNEMAUL ListedCSA CertifiedPPROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.P65warnings.ca.gov |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | QO |
| Suitable For Use With | Loadcenter, Safety Switch and RB Device |
| Type | TYPE B |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78590145947 |
| UPC 12 | 785901459477 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 7.8740 in |
| Width [Metric] | 11.2800 cm |
| UTILIZED FOR NEMA 3R CONSTRUCTION OF LOAD CENTERS |