or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Square D™ QMB362TW SWITCH, FUSIBLE QMB 60
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Square D™ QMB362TW SWITCH, FUSIBLE QMB 60
SKU34411
MFGR #QMB362TW
$/ea
Square D QMB362TW SWITCH, FUSIBLE QMB 600V 60A 3P TWIN,200000 AIR,60-60A,600VAC,Fusible Disconnect,Panel/Surface Mount,QMB,Steel,UL Listed,fuse-switch disconnector
Square D QMB362TW SWITCH, FUSIBLE QMB 600V 60A 3P TWIN,200000 AIR,60-60A,600VAC,Fusible Disconnect,Panel/Surface Mount,QMB,Steel,UL Listed,fuse-switch disconnector
Alternate Catalog Number QMB362TW ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number QMB362TW Country of Origin US Currency USD Dimensions 6 in H Enclosure Type NEMA 1 EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 1985.28 Gross Volume per Pack Metric 32532.78 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.1051 lb Gross Weight per Pack Metric 10.51 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536509045 Height 16.7640 in Height [Metric] 16.7640 cm Housing Material Steel Item Group 00037 Length 59.6900 in Length [Metric] 59.6900 cm Material Steel Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=458401&lang=en-us Mounting PANEL/SURFACE MOUNT Mounting Type Panel Number Of Poles 3 Returnable Y Series QMB Short Circuit Rating 200000 AIR Size 152 MM in Standard CSA-UL Sub Brand QMB Substitute Product Catalog Number QMB36R Type Fusible Twin UNSPSC 39121112 UPC 11 78590176576 UPC 12 785901765769 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 32.5120 in Width [Metric] 32.5120 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 60 A Interrupt Rating 200 kA Power Rating 50 hp Voltage Rating 600 VAC FUSIBLE DISCONNECT
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | QMB362TW |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | QMB362TW |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 6 in H |
| Enclosure Type | NEMA 1 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 1985.28 |
| Gross Volume per Pack Metric | 32532.78 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.1051 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 10.51 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509045 |
| Height | 16.7640 in |
| Height [Metric] | 16.7640 cm |
| Housing Material | Steel |
| Item Group | 00037 |
| Length | 59.6900 in |
| Length [Metric] | 59.6900 cm |
| Material | Steel |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=458401&lang=en-us |
| Mounting | PANEL/SURFACE MOUNT |
| Mounting Type | Panel |
| Number Of Poles | 3 |
| Returnable | Y |
| Series | QMB |
| Short Circuit Rating | 200000 AIR |
| Size | 152 MM in |
| Standard | CSA-UL |
| Sub Brand | QMB |
| Substitute Product Catalog Number | QMB36R |
| Type | Fusible Twin |
| UNSPSC | 39121112 |
| UPC 11 | 78590176576 |
| UPC 12 | 785901765769 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 32.5120 in |
| Width [Metric] | 32.5120 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 60 A |
| Interrupt Rating | 200 kA |
| Power Rating | 50 hp |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| FUSIBLE DISCONNECT |