or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ PowerPact™ PGL36060CU33A Type PGL Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 600 A, 3 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ PowerPact™ PGL36060CU33A Type PGL Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 600 A, 3 Poles
SKU555523
MFGR #PGL36060CU33A
Call For Price
List: Square D PGL36060CU33A MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 600V 600A,100-1200A,16.20 in.,3-Phase,3P,40deg Celsius,50/60Hz,600 Vac,600A,65kA240Vac - 35kA480Vac - 18kA600Vac,8.10 in.,8.30 in.,Ambient environment,Electronic,Electronic Trip Circuit Breaker,Lugs (ON and OFF ends),Micrologic Standard Trip Unit (5.0) LSI,P-Frame,Powerpact,Provides overload and short circuit protection,UL Listed - CSA Certified - IEC Rated,Unit Mount,Various
Square D PGL36060CU33A MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 600V 600A,100-1200A,16.20 in.,3-Phase,3P,40deg Celsius,50/60Hz,600 Vac,600A,65kA240Vac - 35kA480Vac - 18kA600Vac,8.10 in.,8.30 in.,Ambient environment,Electronic,Electronic Trip Circuit Breaker,Lugs (ON and OFF ends),Micrologic Standard Trip Unit (5.0) LSI,P-Frame,Powerpact,Provides overload and short circuit protection,UL Listed - CSA Certified - IEC Rated,Unit Mount,Various
Actuator ELECTRONIC Alternate Catalog Number PGL36060CU33A Amperage Rating 600 A Application Distribution ARRA Compliant N Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number PGL36060CU33A Connection Type Line/Load Lug Country of Origin US Currency USD Enclosure Type NEMA AB1 EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Hz Gross Weight per Pack Metric 14.52 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536200020 Item Group 01215 Manufacturer Schneider Electric Material Various Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=431777&lang=en-us Mounting Type Bolt-On/Unit Number Of Poles 3 Phase 3 pH Returnable Y Standard UL Listed;IEC;CSA Stock Status NONSTOCK Sub Brand A Trip Type Electronic Standard Micrologic™ 5.0 LSI Type Type PGL UNSPSC 39121601 UPC 11 78590168881 UPC 12 785901688815 Voltage Rating 600 VAC Warranty Description Contractual Warranty:18 months
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Actuator | ELECTRONIC |
| Alternate Catalog Number | PGL36060CU33A |
| Amperage Rating | 600 A |
| Application | Distribution |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | PGL36060CU33A |
| Connection Type | Line/Load Lug |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Enclosure Type | NEMA AB1 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Weight per Pack Metric | 14.52 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200020 |
| Item Group | 01215 |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material | Various |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=431777&lang=en-us |
| Mounting Type | Bolt-On/Unit |
| Number Of Poles | 3 |
| Phase | 3 pH |
| Returnable | Y |
| Standard | UL Listed;IEC;CSA |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | A |
| Trip Type | Electronic Standard Micrologic™ 5.0 LSI |
| Type | Type PGL |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78590168881 |
| UPC 12 | 785901688815 |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |