or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Square D™ PowerPact™ JJA36250 Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC/250 VDC, 250 A, 20/25/65/100 kA Interrupt, 3 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Square D™ PowerPact™ JJA36250 Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC/250 VDC, 250 A, 20/25/65/100 kA Interrupt, 3 Poles
SKU350321
MFGR #JJA36250
Call For Price
List: Square D JJA36250 by Schneider Electric MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 600V 250A,-13F and 158F (-25 C and +70 C),100kA240VAC - 65kA480VAC - 25kA600VAC - 20kA250VDC,250A,3,50/60Hz,600 Vac/250 Vdc,I-Line Connection (ON end) - Lugs (OFF end) ABC,I-Line Plug-On,J-Frame,Low 1250A - High 2500A,Molded Case Circuit Breaker,PowerPact,Provides overload and short circuit protection,UL Listed - CSA Certified - IEC Rated - CCC
Square D JJA36250 by Schneider Electric MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 600V 250A,-13F and 158F (-25 C and +70 C),100kA240VAC - 65kA480VAC - 25kA600VAC - 20kA250VDC,250A,3,50/60Hz,600 Vac/250 Vdc,I-Line Connection (ON end) - Lugs (OFF end) ABC,I-Line Plug-On,J-Frame,Low 1250A - High 2500A,Molded Case Circuit Breaker,PowerPact,Provides overload and short circuit protection,UL Listed - CSA Certified - IEC Rated - CCC
Alternate Catalog Number JJA36250 Application PROVIDES OVERLOAD AND SHORT CIRCUIT PROTECTION ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number JJA36250 Connection I-LINE CONNECTION (ON END) - LUGS (OFF END) ABC Country of Origin US Currency USD Dimensions 7.52 in H x 4.12 in W x 5 in D EU RoHS Indicator Y Frame J-FRAME Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 779.96 Gross Volume per Pack Metric 12781.20 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0298 lb Gross Weight per Pack Metric 3.06 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536200020 Height 15.7480 in Height [Metric] 15.7480 cm Item Group 01117 Length 37.5920 in Length [Metric] 37.5920 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=425977&lang=en-us Number Of Poles 3 Operating Temperature -13 to 158F (-25 to 70C) °C Returnable Y Standard UL LISTED - CSA CERTIFIED - IEC RATED - CCC Sub Brand POWERPACT Substitute Product Catalog Number PDC3JD20 Temperature Rating -13 to 158 °F Trip Range LOW: 1250A - HIGH: 2500A Type MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER UNSPSC 39121601 UPC 11 78590168988 UPC 12 785901689881 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 21.5900 in Width [Metric] 21.5900 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 250 A Interrupt Rating 100KA240VAC - 65KA480VAC - 25KA600VAC - 20KA250VDC Trip Type Thermal-magnetic Voltage Rating 600//250 VAC//VDC PROVIDES OVERLOAD AND SHORT CIRCUIT PROTECTION I-LINE PLUG-ON I-Line™ connection (ON end) - lugs (OFF end) ABC 3/0 AWG to 350 kcmil copper/aluminum cable wire size 100 kA at 240 VAC, 65 kA at 480 VAC interrupt rating
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | JJA36250 |
| Application | PROVIDES OVERLOAD AND SHORT CIRCUIT PROTECTION |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | JJA36250 |
| Connection | I-LINE CONNECTION (ON END) - LUGS (OFF END) ABC |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 7.52 in H x 4.12 in W x 5 in D |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frame | J-FRAME |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 779.96 |
| Gross Volume per Pack Metric | 12781.20 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0298 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 3.06 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200020 |
| Height | 15.7480 in |
| Height [Metric] | 15.7480 cm |
| Item Group | 01117 |
| Length | 37.5920 in |
| Length [Metric] | 37.5920 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=425977&lang=en-us |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Temperature | -13 to 158F (-25 to 70C) °C |
| Returnable | Y |
| Standard | UL LISTED - CSA CERTIFIED - IEC RATED - CCC |
| Sub Brand | POWERPACT |
| Substitute Product Catalog Number | PDC3JD20 |
| Temperature Rating | -13 to 158 °F |
| Trip Range | LOW: 1250A - HIGH: 2500A |
| Type | MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78590168988 |
| UPC 12 | 785901689881 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 21.5900 in |
| Width [Metric] | 21.5900 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 250 A |
| Interrupt Rating | 100KA240VAC - 65KA480VAC - 25KA600VAC - 20KA250VDC |
| Trip Type | Thermal-magnetic |
| Voltage Rating | 600//250 VAC//VDC |
| PROVIDES OVERLOAD AND SHORT CIRCUIT PROTECTION |
| I-LINE PLUG-ON |
| I-Line™ connection (ON end) - lugs (OFF end) ABC |
| 3/0 AWG to 350 kcmil copper/aluminum cable wire size |
| 100 kA at 240 VAC, 65 kA at 480 VAC interrupt rating |