or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ PowerPact™ HJL36150U43X Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 150 A, 3 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ PowerPact™ HJL36150U43X Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 150 A, 3 Poles
SKUPDW~11721713
MFGR #HJL36150U43X
Call For Price
List: Schneider Electric HJL36150U43X MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 600V 150A,100 kA 240 V AC-65 kA 480 V AC-25 kA 600 V AC,600 V AC,150 A,150 A,600 V AC,J,circuit breaker,electronic ammeter Micrologic 5.2 A LSI,unit mount
Schneider Electric HJL36150U43X MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 600V 150A,100 kA 240 V AC-65 kA 480 V AC-25 kA 600 V AC,600 V AC,150 A,150 A,600 V AC,J,circuit breaker,electronic ammeter Micrologic 5.2 A LSI,unit mount
Actuator Type Toggle Alternate Catalog Number HJL36150U43X Amperage Rating 150 A Application Distribution ARRA Compliant N Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number HJL36150U43X Connection Type Line/Load Lug Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Hz Gross Weight per Pack Metric 2.27 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536200020 Item Group 01107 Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=92980308&lang=en-us Mounting Type Surface Number Of Poles 3 Phase 3 pH Returnable Y Standard CCC-CE-UL LISTED-CSA-IEC Stock Status NONSTOCK Temperature Rating 104 °F Trip Type Electronic LSI/Thermal Magnetic Type Type HJL UNSPSC 39121601 UPC 11 78590150596 UPC 12 785901505969 Voltage Rating 600 VAC Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width [Metric] 18.4150 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Actuator Type | Toggle |
| Alternate Catalog Number | HJL36150U43X |
| Amperage Rating | 150 A |
| Application | Distribution |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | HJL36150U43X |
| Connection Type | Line/Load Lug |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.27 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200020 |
| Item Group | 01107 |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=92980308&lang=en-us |
| Mounting Type | Surface |
| Number Of Poles | 3 |
| Phase | 3 pH |
| Returnable | Y |
| Standard | CCC-CE-UL LISTED-CSA-IEC |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Temperature Rating | 104 °F |
| Trip Type | Electronic LSI/Thermal Magnetic |
| Type | Type HJL |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78590150596 |
| UPC 12 | 785901505969 |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width [Metric] | 18.4150 cm |