or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Square D™ I-Line™ PowerPact™ PJA36080 Type PJA Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 800 A, 3 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Square D™ I-Line™ PowerPact™ PJA36080 Type PJA Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 800 A, 3 Poles
SKU618670
MFGR #PJA36080
$/ea
Square D PJA36080 MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 600V 800A,100-1200A,100kA240Vac - 65kA480Vac - 25kA600Vac,16.20 in.,3-Phase,3P,40deg Celsius,50/60Hz,600 Vac,8.10 in.,8.30 in.,800A,Ambient environment,Basic (ET1.0I),Electronic,Electronic Trip Circuit Breaker,I-Line Connection (ON end) - Lugs (OFF end) ABC,I-Line Plug-On,P-Frame,Powerpact,Provides overload and short circuit protection,UL Listed - CSA Certified - IEC Rated,Various
Square D PJA36080 MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 600V 800A,100-1200A,100kA240Vac - 65kA480Vac - 25kA600Vac,16.20 in.,3-Phase,3P,40deg Celsius,50/60Hz,600 Vac,8.10 in.,8.30 in.,800A,Ambient environment,Basic (ET1.0I),Electronic,Electronic Trip Circuit Breaker,I-Line Connection (ON end) - Lugs (OFF end) ABC,I-Line Plug-On,P-Frame,Powerpact,Provides overload and short circuit protection,UL Listed - CSA Certified - IEC Rated,Various
Actuator ELECTRONIC Actuator Type Electronic Alternate Catalog Number PJA36080 Application PROVIDES OVERLOAD AND SHORT CIRCUIT PROTECTION ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number PJA36080 Connection I-LINE CONNECTION (ON END) - LUGS (OFF END) ABC Connection Type Line/Load Lugs/Plug-On Country of Origin MX Currency USD Dimensions 8.1 in L x 8.3 in W x 16.2 in H Enclosure Type NEMA AB1 Environmental Conditions AMBIENT ENVIRONMENT EU RoHS Indicator Y Frame P Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 2573.97 Gross Volume per Pack Metric 42179.65 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.1661 lb Gross Weight per Pack Metric 16.85 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536200020 Height 26.6700 in Height [Metric] 26.6700 cm Item Group 01210 Length 52.3240 in Length [Metric] 52.3240 cm Material Various Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=432171&lang=en-us Mounting Type Busbar Number Of Poles 3 Operating Temperature 40 °C Phase 3 pH Returnable Y Standard UL LISTED - CSA CERTIFIED - IEC RATED Sub Brand POWERPACT Temperature Rating 104 °F Trip Range 100 to 1200 A Type Type PJA UNSPSC 39131702 UPC 11 78590128088 UPC 12 785901280880 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 30.2260 in Width [Metric] 30.2260 cm Wire Size 3/0 AWG to 500 kcmil Al/3 AWG Cu Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 800 A Interrupt Rating 100 kA at 240 VAC/65 kA at 480 VAC/25 kA at 600 VAC Trip Type Electronic Basic ET 1.0I LI Voltage Rating 600 VAC PROVIDES OVERLOAD AND SHORT CIRCUIT PROTECTION I-LINE PLUG-ON Common mounting holes, handle locations and trim dimensions across the range allow design standardization for PowerPact™ and P-frame circuit breakers Common accessories across the range of PowerPact™ molded case circuit breakers allow users to make late specification changes A wide range of field installable accessories allows customers to reduce inventory without sacrificing flexibility Broad offering of operating mechanisms and ratings specifically designed to be used as the main panel disconnect for control panel applications
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Actuator | ELECTRONIC |
| Actuator Type | Electronic |
| Alternate Catalog Number | PJA36080 |
| Application | PROVIDES OVERLOAD AND SHORT CIRCUIT PROTECTION |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | PJA36080 |
| Connection | I-LINE CONNECTION (ON END) - LUGS (OFF END) ABC |
| Connection Type | Line/Load Lugs/Plug-On |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimensions | 8.1 in L x 8.3 in W x 16.2 in H |
| Enclosure Type | NEMA AB1 |
| Environmental Conditions | AMBIENT ENVIRONMENT |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frame | P |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 2573.97 |
| Gross Volume per Pack Metric | 42179.65 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.1661 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 16.85 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200020 |
| Height | 26.6700 in |
| Height [Metric] | 26.6700 cm |
| Item Group | 01210 |
| Length | 52.3240 in |
| Length [Metric] | 52.3240 cm |
| Material | Various |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=432171&lang=en-us |
| Mounting Type | Busbar |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Temperature | 40 °C |
| Phase | 3 pH |
| Returnable | Y |
| Standard | UL LISTED - CSA CERTIFIED - IEC RATED |
| Sub Brand | POWERPACT |
| Temperature Rating | 104 °F |
| Trip Range | 100 to 1200 A |
| Type | Type PJA |
| UNSPSC | 39131702 |
| UPC 11 | 78590128088 |
| UPC 12 | 785901280880 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 30.2260 in |
| Width [Metric] | 30.2260 cm |
| Wire Size | 3/0 AWG to 500 kcmil Al/3 AWG Cu |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 800 A |
| Interrupt Rating | 100 kA at 240 VAC/65 kA at 480 VAC/25 kA at 600 VAC |
| Trip Type | Electronic Basic ET 1.0I LI |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| PROVIDES OVERLOAD AND SHORT CIRCUIT PROTECTION |
| I-LINE PLUG-ON |
| Common mounting holes, handle locations and trim dimensions across the range allow design standardization for PowerPact™ and P-frame circuit breakers |
| Common accessories across the range of PowerPact™ molded case circuit breakers allow users to make late specification changes |
| A wide range of field installable accessories allows customers to reduce inventory without sacrificing flexibility |
| Broad offering of operating mechanisms and ratings specifically designed to be used as the main panel disconnect for control panel applications |