or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Square D™ I-Line™ CP30610 Straight Length Plug-In Busway, 600 VAC, 600 A, 3 Wires, 3 Phase, IP54 Enclosure
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Square D™ I-Line™ CP30610 Straight Length Plug-In Busway, 600 VAC, 600 A, 3 Wires, 3 Phase, IP54 Enclosure
SKU1276517
MFGR #CP30610
Call For Price
List: Square D™ I-Line™ Plug-In Busway, Straight Length, 600 VAC, 600 A, 3 Wires, 3, IP54, 10 ft L, Copper
Square D™ I-Line™ Plug-In Busway, Straight Length, 600 VAC, 600 A, 3 Wires, 3, IP54, 10 ft L, Copper
Alternate Catalog Number CP30610 Application 600 A ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number CP30610 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.5897 lb Gross Weight per Pack Metric 58.97 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8544493080 Hazard Class N Height 5967.3800 in Item Group 20366 Length 5967.3800 in Material Copper busbar Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=352703&lang=en-us NEMA Rating 600 A,600 V AC Returnable Y Standard CSA C22.2 NO 27:1997-IEC 61439-2-UL 857,UL LISTED FILE E22182 Sub Brand I-LINE Type STRAIGHT LENGTH UNSPSC 39131701 UPC 11 78590145975 UPC 12 785901459750 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 8804.0400 in Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Number of Wires 3 Phase 3 600 A Without protection Without protection
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | CP30610 |
| Application | 600 A |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | CP30610 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.5897 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 58.97 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8544493080 |
| Hazard Class | N |
| Height | 5967.3800 in |
| Item Group | 20366 |
| Length | 5967.3800 in |
| Material | Copper busbar |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=352703&lang=en-us |
| NEMA Rating | 600 A,600 V AC |
| Returnable | Y |
| Standard | CSA C22.2 NO 27:1997-IEC 61439-2-UL 857,UL LISTED FILE E22182 |
| Sub Brand | I-LINE |
| Type | STRAIGHT LENGTH |
| UNSPSC | 39131701 |
| UPC 11 | 78590145975 |
| UPC 12 | 785901459750 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 8804.0400 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Number of Wires | 3 |
| Phase | 3 |
| 600 A |
| Without protection |
| Without protection |