or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Square D™ I-Line™ CP2308G10ST Straight Length Plug-In Busway, 600 VAC, 800 A, 3 Wires, 3 Phase, IP54 Enclosure
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Square D™ I-Line™ CP2308G10ST Straight Length Plug-In Busway, 600 VAC, 800 A, 3 Wires, 3 Phase, IP54 Enclosure
SKUPDW~6398286
MFGR #CP2308G10ST
$/ea
Square D™ I-Line™ Plug-In Busway, Straight Length, 600 VAC, 800 A, 3 Wires, 3 Phase, IP54 Enclosure, 10 ft L Dimensions, Copper
Square D™ I-Line™ Plug-In Busway, Straight Length, 600 VAC, 800 A, 3 Wires, 3 Phase, IP54 Enclosure, 10 ft L Dimensions, Copper
Alternate Catalog Number CP2308G10ST Application 800 A ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number CP2308G10ST Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.6441 lb Gross Weight per Pack Metric 64.41 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8544493080 Height 8616.6000 in Item Group 20374 Length 8616.6000 in Material COPPER BUSBAR Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=352401&lang=en-us NEMA Rating 600 V AC,800 A Returnable Y Standard CSA C22.2 NO 27:1997-IEC 61439-2-UL 857,UL LISTED FILE E22182 Sub Brand I-LINE Type STRAIGHT LENGTH UNSPSC 39131701 UPC 11 78590106851 UPC 12 785901068518 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 12712.6000 in Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Number of Wires 3 Phase 3 800 A 50 percent capacity integral ground bus 50% capacity integral ground bus protection
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | CP2308G10ST |
| Application | 800 A |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | CP2308G10ST |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.6441 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 64.41 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8544493080 |
| Height | 8616.6000 in |
| Item Group | 20374 |
| Length | 8616.6000 in |
| Material | COPPER BUSBAR |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=352401&lang=en-us |
| NEMA Rating | 600 V AC,800 A |
| Returnable | Y |
| Standard | CSA C22.2 NO 27:1997-IEC 61439-2-UL 857,UL LISTED FILE E22182 |
| Sub Brand | I-LINE |
| Type | STRAIGHT LENGTH |
| UNSPSC | 39131701 |
| UPC 11 | 78590106851 |
| UPC 12 | 785901068518 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 12712.6000 in |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Number of Wires | 3 |
| Phase | 3 |
| 800 A |
| 50 percent capacity integral ground bus |
| 50% capacity integral ground bus protection |