Square D™ Homeline™ RC816F200CH 8-Space 16-Circuit All-in-One Field Installed Rainproof Combination Service Entrance Meter Main With Horn Bypass, 120 to 240 VAC, 200 A, 1 Phase, NEMA 1/3R Enclosure
Custom_Product_Images_Illustration
SKU1275951
MFGR #RC816F200CH
Square D™ Homeline™ Combination Service Entrance Meter Main, 8-Space 16-Circuit All-in-One Field Installed Rainproof, 120 to 240 VAC, 200 A, 1 ph, Overhead/Underground Feed, 5 Jaws, 6 AWG to 350 kcmil, 12 to 2/0 AWG Wire, A Hub, Ringless Cover, Line/Lug Terminal, Surface Mounting, NEMA 1/3R Enclosure, 14.37 in W x 4.75 in D x 35.44 in H Dimensions
Alternate Catalog Number
RC816F200CH
ARRA Compliant
N
Buy American Compliant
N
Bypass Type
Horn bypass
Cable Entry
OH-UG
Catalog Number
RC816F200CH
Country of Origin
MX
Cover Type
Ringless
Currency
Depth
5.07 in
Dimensions
14.37 in W x 4.75 in D x 35.44 in H
EU RoHS Indicator
Y
Feed Type
Overhead/Underground
Gross Volume Per Pack
Gross Volume per Pack Metric
Gross Volume UOM
CI
Gross Volume UOM Metric
cm3
Gross Weight Per Pack
0.1923 lb
Gross Weight per Pack Metric
19.23
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Hazard Class
Height
14.9860 in
Height [Metric]
14.9860 cm
Hub Opening
A
Hub Size
A
Item Group
00048
Length
92.7100 in
Length [Metric]
92.7100 cm
Line Side Wire Range
AWG 6...350 kcmil aluminium/copper)line side;AWG 12...AWG 2/0 aluminium/copper)service ground
Material Composition Declaration
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=361735&lang=en-us
Mounting
Surface
Mounting Type
Surface
Number Of Cutouts
8
Number of Jaws
5
Returnable
Y
Size
14.37 IN,35.13 IN
Standard
UL E-6294
Sub Brand
HOMELINE
Substitute Product Catalog Number
CMELK4
Terminal Type
Line/Lug
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Warranty Description
Contractual Warranty:18 months
Width
37.5920 in
Width [Metric]
Wire Size
6 AWG to 350 kcmil/12 to 2/0 AWG
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Square D™
Manufacturer
Schneider Electric
Amperage Rating
200 A