or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ Homeline™ QO® Standard Miniature Circuit Breaker, 120/240 VAC, 25 A, 10 kA Interrupt, 2 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ Homeline™ QO® Standard Miniature Circuit Breaker, 120/240 VAC, 25 A, 10 kA Interrupt, 2 Poles
SKU31500
MFGR #QO225
Call For Price
List: Square D QO225 MINIATURE CIRCUIT BREAKER 120/240V 25A,1-Phase,10kA,120/240 Vac,25A,Miniature Circuit Breaker,Pressure Plate #14 to #8 AWG(Al/Cu),QO,Standard Plug-On,UL Listed - CSA Certified
Square D QO225 MINIATURE CIRCUIT BREAKER 120/240V 25A,1-Phase,10kA,120/240 Vac,25A,Miniature Circuit Breaker,Pressure Plate #14 to #8 AWG(Al/Cu),QO,Standard Plug-On,UL Listed - CSA Certified
Alternate Catalog Number QO225 Amperage Rating 25 A Application HACR rated ARRA Compliant N Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number QO225 Connection Pressure Plate Connection Type Pressure Plate Country of Origin IE Currency USD Dimensions 2.91 in L x 1.5 in W x 3 in H EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 14.88 Gross Volume per Pack Metric 243.84 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 2.4494 lb Gross Weight per Pack Metric 249.48 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536200040 Height 3.8100 in Height [Metric] 3.8100 cm Interrupt Rating 10 kA Item Group 00004 Length 7.8740 in Length [Metric] 8.1280 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=399081&lang=en-us Mounting Type Plug-On Number Of Poles 2 Operating Temperature 40 °C Phase 1 Returnable Y Standard UL LISTED - CSA CERTIFIED Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand QO Substitute Product Catalog Number QO1816M200FTRB Temperature Rating 104 °F Trip Type Thermal Magnetic Type Standard UNSPSC 39121603 UPC 11 78590101241 UPC 12 785901012412 Voltage Rating 120/240 VAC Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 7.6200 in Width [Metric] 7.8740 cm Wire Size 14 to 8 AWG HACR rated STANDARD PLUG-ON
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | QO225 |
| Amperage Rating | 25 A |
| Application | HACR rated |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | QO225 |
| Connection | Pressure Plate |
| Connection Type | Pressure Plate |
| Country of Origin | IE |
| Currency | USD |
| Dimensions | 2.91 in L x 1.5 in W x 3 in H |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 14.88 |
| Gross Volume per Pack Metric | 243.84 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 2.4494 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 249.48 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200040 |
| Height | 3.8100 in |
| Height [Metric] | 3.8100 cm |
| Interrupt Rating | 10 kA |
| Item Group | 00004 |
| Length | 7.8740 in |
| Length [Metric] | 8.1280 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=399081&lang=en-us |
| Mounting Type | Plug-On |
| Number Of Poles | 2 |
| Operating Temperature | 40 °C |
| Phase | 1 |
| Returnable | Y |
| Standard | UL LISTED - CSA CERTIFIED |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | QO |
| Substitute Product Catalog Number | QO1816M200FTRB |
| Temperature Rating | 104 °F |
| Trip Type | Thermal Magnetic |
| Type | Standard |
| UNSPSC | 39121603 |
| UPC 11 | 78590101241 |
| UPC 12 | 785901012412 |
| Voltage Rating | 120/240 VAC |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 7.6200 in |
| Width [Metric] | 7.8740 cm |
| Wire Size | 14 to 8 AWG |
| HACR rated |
| STANDARD PLUG-ON |