or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ Homeline™ PK23GTAL Type PK Ground Bar With Copper Lug, 16 in L, Aluminum/Copper Conductor
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ Homeline™ PK23GTAL Type PK Ground Bar With Copper Lug, 16 in L, Aluminum/Copper Conductor
SKU33335
MFGR #PK23GTAL
Call For Price
List: Square D PK23GTAL LOAD CENTER EQUIPMENT GRD BAR W/CU LUG,Load Center Grounding Bar,Load Centers,PK,QO
Square D PK23GTAL LOAD CENTER EQUIPMENT GRD BAR W/CU LUG,Load Center Grounding Bar,Load Centers,PK,QO
Alternate Catalog Number PK23GTAL Application Load Centers ARRA Compliant N Buy American Compliant N Cable Size AWG 14...AWG 4 COPPER-AWG 12...AWG 4 ALUMINIUM-AWG 4...AWG 1 ALUMINIUM/COPPER Catalog Number PK23GTAL Circuit Breaker Type PK Country of Origin US Currency USD Depth 0.312 in EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 45.12 Gross Volume per Pack Metric 739.38 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 1.7200 lb Gross Weight per Pack Metric 181.44 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536908585 Height 2.6000 in Height [Metric] 2.6000 cm Item Group 00102 Length [Metric] 21.1000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=359751&lang=en-us Mounting direct mounting back of enclosure;direct mounting back of enclosure Number of Contacts 24 Returnable Y Sub Brand QO Type LOAD CENTER GROUNDING BAR UNSPSC 39121101 UPC 11 78590144089 UPC 12 785901440895 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 11.2000 in Width [Metric] 11.2000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Length 21.1000 in LOAD CENTERS 2 SCREW
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | PK23GTAL |
| Application | Load Centers |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Cable Size | AWG 14...AWG 4 COPPER-AWG 12...AWG 4 ALUMINIUM-AWG 4...AWG 1 ALUMINIUM/COPPER |
| Catalog Number | PK23GTAL |
| Circuit Breaker Type | PK |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Depth | 0.312 in |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 45.12 |
| Gross Volume per Pack Metric | 739.38 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 1.7200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 181.44 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536908585 |
| Height | 2.6000 in |
| Height [Metric] | 2.6000 cm |
| Item Group | 00102 |
| Length [Metric] | 21.1000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=359751&lang=en-us |
| Mounting | direct mounting back of enclosure;direct mounting back of enclosure |
| Number of Contacts | 24 |
| Returnable | Y |
| Sub Brand | QO |
| Type | LOAD CENTER GROUNDING BAR |
| UNSPSC | 39121101 |
| UPC 11 | 78590144089 |
| UPC 12 | 785901440895 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 11.2000 in |
| Width [Metric] | 11.2000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Length | 21.1000 in |
| LOAD CENTERS |
| 2 SCREW |