or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Square D™ Homeline® HOM48L125GRB Single Phase Main Lug Load Center, 120/240 VAC, 125 A, 1 Pole, 10 kA Interrupt
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Square D™ Homeline® HOM48L125GRB Single Phase Main Lug Load Center, 120/240 VAC, 125 A, 1 Pole, 10 kA Interrupt
SKU412863
MFGR #HOM48L125GRB
Call For Price
List: Square D HOM48L125GRB LD CTR HOM MLO 240V 125A 1 PH 4SP NEMA3R,#12 to #2/0 AWG(Al) - #14 to #2/0 AWG(Cu),1 phase,10 kA,120/240 V AC,120/240 V AC,125 A,3-Wire,Combination Flush/Surface,Designed to meet residential, commercial and industrial requirements to protect electrical systems, equipment and people.,Fixed Mains (lugs),Homeline,Load Center,NEMA 3R,Tin Plated Aluminum,UL Listed
Square D HOM48L125GRB LD CTR HOM MLO 240V 125A 1 PH 4SP NEMA3R,#12 to #2/0 AWG(Al) - #14 to #2/0 AWG(Cu),1 phase,10 kA,120/240 V AC,120/240 V AC,125 A,3-Wire,Combination Flush/Surface,Designed to meet residential, commercial and industrial requirements to protect electrical systems, equipment and people.,Fixed Mains (lugs),Homeline,Load Center,NEMA 3R,Tin Plated Aluminum,UL Listed
Alternate Catalog Number HOM48L125GRB Application DESIGNED TO MEET RESIDENTIAL, COMMERCIAL AND INDUSTRIAL REQUIREMENTS TO PROTECT ELECTRICAL SYSTEMS, EQUIPMENT AND PEOPLE. ARRA Compliant N Breaker Mounting Panel Breaker Type HOM Bus Rating TIN PLATED ALUMINUM Buy American Compliant N Cable Size AWG 14...AWG 2/0 COPPER-AWG 12...AWG 2/0 ALUMINIUM Catalog Number HOM48L125GRB Country of Origin MX Cover Type Surface cover Currency USD Depth 4.252 in Dimensions 14.8 in H x 8.88 in W x 4.27 in D Enclosure Baked enamel Gray;Welded galvannealed steel;15R Enclosure Box Size 15R Enclosure Type NEMA 3R EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 795.98 Gross Volume per Pack Metric 13043.79 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0501 lb Gross Weight per Pack Metric 5.01 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538100000 Height 12.1920 in Height [Metric] 12.1920 cm Housing Material Steel Item Group 00149 Length 40.8940 in Length [Metric] 40.8940 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=359213&lang=en-us Mounting Type Bolt-On/Flush Number of Circuits 8 Number Of Feeders 8 Number Of Poles 1 Number Of Spaces 4 Phase 1 Returnable Y Standard UL E-6294 Sub Brand HOMELINE Substitute Product Catalog Number HEPD80 Type 1-Phase Fixed Rainproof UNSPSC 39121101 UPC 11 78590148437 UPC 12 785901484370 Warranty Description Contractual Warranty:Lifetime Width 26.1620 in Width [Metric] 26.1620 cm Wire Size 12 to 2/0 AWG, 14 to 2/0 AWG Wiring Configuration 3-Wire Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 125 A Interrupt Rating 10 kA Voltage Rating 120/240 VAC DESIGNED TO MEET RESIDENTIAL, COMMERCIAL AND INDUSTRIAL REQUIREMENTS TO PROTECT ELECTRICAL SYSTEMS, EQUIPMENT AND PEOPLE. GROUNDING BAR 1 ),MAIN LUGS,TIN PLATED ALUMINIUM BUSBAR Tin plated aluminum bus construction on main lug or main circuit breaker panels Service entrance equipment capable panels Straight-in wiring to help minimize service cable installation Single captive screw interior mounting on indoor panels to ease removal New side hinge doors on outdoor convertible main panels Outdoor panel covers are lockable with padlock Gray baked enamel electrodeposited over cleaned, phosphatized steel Top or bottom feed by rotating convertible mains panels 180 deg Split branch neutral for clutter-free wiring Provisions for door lock on convertible mains panel covers Lug electrical connection Does not accepts plug-on neutral circuit breaker
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | HOM48L125GRB |
| Application | DESIGNED TO MEET RESIDENTIAL, COMMERCIAL AND INDUSTRIAL REQUIREMENTS TO PROTECT ELECTRICAL SYSTEMS, EQUIPMENT AND PEOPLE. |
| ARRA Compliant | N |
| Breaker Mounting | Panel |
| Breaker Type | HOM |
| Bus Rating | TIN PLATED ALUMINUM |
| Buy American Compliant | N |
| Cable Size | AWG 14...AWG 2/0 COPPER-AWG 12...AWG 2/0 ALUMINIUM |
| Catalog Number | HOM48L125GRB |
| Country of Origin | MX |
| Cover Type | Surface cover |
| Currency | USD |
| Depth | 4.252 in |
| Dimensions | 14.8 in H x 8.88 in W x 4.27 in D |
| Enclosure | Baked enamel Gray;Welded galvannealed steel;15R |
| Enclosure Box Size | 15R |
| Enclosure Type | NEMA 3R |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 795.98 |
| Gross Volume per Pack Metric | 13043.79 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0501 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 5.01 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538100000 |
| Height | 12.1920 in |
| Height [Metric] | 12.1920 cm |
| Housing Material | Steel |
| Item Group | 00149 |
| Length | 40.8940 in |
| Length [Metric] | 40.8940 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=359213&lang=en-us |
| Mounting Type | Bolt-On/Flush |
| Number of Circuits | 8 |
| Number Of Feeders | 8 |
| Number Of Poles | 1 |
| Number Of Spaces | 4 |
| Phase | 1 |
| Returnable | Y |
| Standard | UL E-6294 |
| Sub Brand | HOMELINE |
| Substitute Product Catalog Number | HEPD80 |
| Type | 1-Phase Fixed Rainproof |
| UNSPSC | 39121101 |
| UPC 11 | 78590148437 |
| UPC 12 | 785901484370 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:Lifetime |
| Width | 26.1620 in |
| Width [Metric] | 26.1620 cm |
| Wire Size | 12 to 2/0 AWG, 14 to 2/0 AWG |
| Wiring Configuration | 3-Wire |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 125 A |
| Interrupt Rating | 10 kA |
| Voltage Rating | 120/240 VAC |
| DESIGNED TO MEET RESIDENTIAL, COMMERCIAL AND INDUSTRIAL REQUIREMENTS TO PROTECT ELECTRICAL SYSTEMS, EQUIPMENT AND PEOPLE. |
| GROUNDING BAR 1 ),MAIN LUGS,TIN PLATED ALUMINIUM BUSBAR |
| Tin plated aluminum bus construction on main lug or main circuit breaker panels |
| Service entrance equipment capable panels |
| Straight-in wiring to help minimize service cable installation |
| Single captive screw interior mounting on indoor panels to ease removal |
| New side hinge doors on outdoor convertible main panels |
| Outdoor panel covers are lockable with padlock |
| Gray baked enamel electrodeposited over cleaned, phosphatized steel |
| Top or bottom feed by rotating convertible mains panels 180 deg |
| Split branch neutral for clutter-free wiring |
| Provisions for door lock on convertible mains panel covers |
| Lug electrical connection |
| Does not accepts plug-on neutral circuit breaker |