or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ HomeLine™ RC816F150CH 3-Wire 8-Circuit 16-Space Field Installed Rainproof Combination Service Entrance Meter Main With Horn Bypass, 120/240 VAC, 208Y/120 VAC, 150 A, 1 Phase, NEMA 3R Enclosure
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ HomeLine™ RC816F150CH 3-Wire 8-Circuit 16-Space Field Installed Rainproof Combination Service Entrance Meter Main With Horn Bypass, 120/240 VAC, 208Y/120 VAC, 150 A, 1 Phase, NEMA 3R Enclosure
SKUPDW~6415526
MFGR #RC816F150CH
$/ea
Square D™ HomeLine™ Combination Service Entrance Meter Main, 3-Wire 8-Circuit 16-Space Field Installed Rainproof, 120/240 VAC, 208Y/120 VAC, 150 A, 1 ph, 50/60 Hz Frequency, Overhead/Underground Feed, 5 Jaws, 6 AWG to 350 kcmil, 12 to 2/0 AWG Aluminum/Copper Wire, A Hub, Ringless Cover, Line/Service Ground/Feed Through Lug Terminal, Flush Mounting, NEMA 3R Enclosure, 35.13 in H x 14.37 in W x 4.67 in D Dimensions
Square D™ HomeLine™ Combination Service Entrance Meter Main, 3-Wire 8-Circuit 16-Space Field Installed Rainproof, 120/240 VAC, 208Y/120 VAC, 150 A, 1 ph, 50/60 Hz Frequency, Overhead/Underground Feed, 5 Jaws, 6 AWG to 350 kcmil, 12 to 2/0 AWG Aluminum/Copper Wire, A Hub, Ringless Cover, Line/Service Ground/Feed Through Lug Terminal, Flush Mounting, NEMA 3R Enclosure, 35.13 in H x 14.37 in W x 4.67 in D Dimensions
Alternate Catalog Number RC816F150CH Application Residential and Indoor Applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Bypass Type Horn Bypass Cable Entry OH-UG Catalog Number RC816F150CH Country of Origin MX Cover Type Ringless Currency USD Depth 5.07 in Dimensions 35.13 in H x 14.37 in W x 4.67 in D Enclosure NEMA 3R EU RoHS Indicator Y Feed Type Overhead/Underground Frequency Rating 50/60 Gross Volume Per Pack 3439.76 Gross Volume per Pack Metric 56367.35 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.1906 lb Gross Weight per Pack Metric 19.05 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109150 Height 15.7480 in Height [Metric] 15.7480 cm Hub Type A Item Group 00048 Length 92.7100 in Length [Metric] 92.7100 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=361731&lang=en-us Mounting Surface Mounting Type Flush Number Of Cutouts 8 Number of Jaws 5 Returnable Y Size 14.37 IN,35.13 IN Standard UL E-6294 Sub Brand HOMELINE Terminal Type Line/Service Ground/Feed Through Lug Type 3-Wire 8-Circuit 16-Space Field Installed Rainproof UNSPSC 39121102 UPC 11 78590186394 UPC 12 785901863946 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 38.6080 in Width [Metric] 38.6080 cm Wire Size 6 AWG to 350 kcmil, 12 to 2/0 AWG Aluminum/Copper Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 150 A Enclosure Type NEMA 3R Phase 1 Voltage Rating 120/240 VAC, 208Y/120 VAC Residential and Indoor Applications HORN BYPASS,RINGLESS Multiple disconnect units can accommodate plug-on surge breaker™ secondary surge arrester Multiple disconnect units can be converted to semi-flush with addition of flange kit 6 AWG to 350 kcmil line side main, 12 to 2/0 AWG service ground lug
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RC816F150CH |
| Application | Residential and Indoor Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Bypass Type | Horn Bypass |
| Cable Entry | OH-UG |
| Catalog Number | RC816F150CH |
| Country of Origin | MX |
| Cover Type | Ringless |
| Currency | USD |
| Depth | 5.07 in |
| Dimensions | 35.13 in H x 14.37 in W x 4.67 in D |
| Enclosure | NEMA 3R |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Feed Type | Overhead/Underground |
| Frequency Rating | 50/60 |
| Gross Volume Per Pack | 3439.76 |
| Gross Volume per Pack Metric | 56367.35 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.1906 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 19.05 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109150 |
| Height | 15.7480 in |
| Height [Metric] | 15.7480 cm |
| Hub Type | A |
| Item Group | 00048 |
| Length | 92.7100 in |
| Length [Metric] | 92.7100 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=361731&lang=en-us |
| Mounting | Surface |
| Mounting Type | Flush |
| Number Of Cutouts | 8 |
| Number of Jaws | 5 |
| Returnable | Y |
| Size | 14.37 IN,35.13 IN |
| Standard | UL E-6294 |
| Sub Brand | HOMELINE |
| Terminal Type | Line/Service Ground/Feed Through Lug |
| Type | 3-Wire 8-Circuit 16-Space Field Installed Rainproof |
| UNSPSC | 39121102 |
| UPC 11 | 78590186394 |
| UPC 12 | 785901863946 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 38.6080 in |
| Width [Metric] | 38.6080 cm |
| Wire Size | 6 AWG to 350 kcmil, 12 to 2/0 AWG Aluminum/Copper |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 150 A |
| Enclosure Type | NEMA 3R |
| Phase | 1 |
| Voltage Rating | 120/240 VAC, 208Y/120 VAC |
| Residential and Indoor Applications |
| HORN BYPASS,RINGLESS |
| Multiple disconnect units can accommodate plug-on surge breaker™ secondary surge arrester |
| Multiple disconnect units can be converted to semi-flush with addition of flange kit |
| 6 AWG to 350 kcmil line side main, 12 to 2/0 AWG service ground lug |