or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ HQO306 DISTRIBUTION PANEL
SKU34160
MFGR #HQO306
Call For Price
List: Square D HQO306 DISTRIBUTION PANEL,1 & 3 Phase,240 V AC,Distribution Panel,For I-Line panelboards,I-line Panel,QO,QO adapter for I-line,UL Listed - CSA Certified
Square D HQO306 DISTRIBUTION PANEL,1 & 3 Phase,240 V AC,Distribution Panel,For I-Line panelboards,I-line Panel,QO,QO adapter for I-line,UL Listed - CSA Certified
Alternate Catalog Number HQO306 Application FOR I-LINE PANELBOARDS ARRA Compliant N Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number HQO306 Country of Origin US Currency USD Enclosure I-LINE PANEL EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 396.76 Gross Volume per Pack Metric 6501.71 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight per Pack Metric 1.90 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109150 Height [Metric] 16.5100 cm Item Group 01078 Length [Metric] 27.4320 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=7211818&lang=en-us Mounting Type Plug-On Number Of Phases 1 Number Of Spaces 6 Phase 1 Returnable Y Standard UL LISTED - CSA CERTIFIED Stock Status NONSTOCK Sub Brand QO Type DISTRIBUTION PANEL UNSPSC 39121601 UPC 11 78590164960 UPC 12 785901649601 Voltage Rating 240 VAC Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width [Metric] 13.2080 cm Wire Size 14 to 10 AWG
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | HQO306 |
| Application | FOR I-LINE PANELBOARDS |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | HQO306 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Enclosure | I-LINE PANEL |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 396.76 |
| Gross Volume per Pack Metric | 6501.71 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.90 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109150 |
| Height [Metric] | 16.5100 cm |
| Item Group | 01078 |
| Length [Metric] | 27.4320 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=7211818&lang=en-us |
| Mounting Type | Plug-On |
| Number Of Phases | 1 |
| Number Of Spaces | 6 |
| Phase | 1 |
| Returnable | Y |
| Standard | UL LISTED - CSA CERTIFIED |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | QO |
| Type | DISTRIBUTION PANEL |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78590164960 |
| UPC 12 | 785901649601 |
| Voltage Rating | 240 VAC |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width [Metric] | 13.2080 cm |
| Wire Size | 14 to 10 AWG |