or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Square D™ HP1SBC Sway Brace Collar, For Use With I-Line™ 225 to 5000 A Busway
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Square D™ HP1SBC Sway Brace Collar, For Use With I-Line™ 225 to 5000 A Busway
SKU1395251
MFGR #HP1SBC
$/ea
Square D™ Sway Brace Collar, For Use with: I-Line™ 225 to 5000 A Busway
Square D™ Sway Brace Collar, For Use with: I-Line™ 225 to 5000 A Busway
Alternate Catalog Number HP1SBC Application 225-5000 A ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number HP1SBC Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 7.4843 lb Gross Weight per Pack Metric 748.43 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8302496085 Height 5.8420 in Height [Metric] 5.8420 cm Item Group 20204 Length 21.0820 in Length [Metric] 21.0820 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=353363&lang=en-us Returnable Y Standard UL 857-CSA C22.2 NO 27:1994-IEC 61439-6 Sub Brand I-LINE UNSPSC 39131701 UPC 11 78590150632 UPC 12 785901506324 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 21.0820 in Width [Metric] 21.0820 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Type Collar 225-5000 A
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | HP1SBC |
| Application | 225-5000 A |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | HP1SBC |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 7.4843 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 748.43 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8302496085 |
| Height | 5.8420 in |
| Height [Metric] | 5.8420 cm |
| Item Group | 20204 |
| Length | 21.0820 in |
| Length [Metric] | 21.0820 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=353363&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Standard | UL 857-CSA C22.2 NO 27:1994-IEC 61439-6 |
| Sub Brand | I-LINE |
| UNSPSC | 39131701 |
| UPC 11 | 78590150632 |
| UPC 12 | 785901506324 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 21.0820 in |
| Width [Metric] | 21.0820 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Type | Collar |
| 225-5000 A |