or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ AF2530G10ST Straight Length II Feeder Busway, 600 VAC, 3000 A, 4 Wires, 3 Phase, IP54 Enclosure
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ AF2530G10ST Straight Length II Feeder Busway, 600 VAC, 3000 A, 4 Wires, 3 Phase, IP54 Enclosure
SKUPDW~6396134
MFGR #AF2530G10ST
$/ea
Square D™ I-Line™ II Feeder Busway, Straight Length, 600 VAC, 3000 A, 4 Wires, 3, IP54, 10 ft L
Square D™ I-Line™ II Feeder Busway, Straight Length, 600 VAC, 3000 A, 4 Wires, 3, IP54, 10 ft L
Alternate Catalog Number AF2530G10ST Application 3000 A ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number AF2530G10ST Country of Origin US Currency USD Dimensions 10 ft L EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 1.2800 lb Gross Weight per Pack Metric 127.98 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8544499000 Height 15.3000 in Item Group 20015 Length 304.9000 in Material Aluminium busbar Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=349665&lang=en-us NEMA Rating 3000 A,600 V AC Returnable N Standard CSA C22.2 NO 27:1997-IEC 61439-2-UL 857,UL LISTED FILE E22182 Sub Brand I-LINE Type STRAIGHT LENGTH UNSPSC 39131701 UPC 11 78590106037 UPC 12 785901060376 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 47.6000 in Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 3000 Enclosure Type IP54 Number of Wires 4 Phase 3 Voltage Rating 600 3000 A 50 percent capacity integral ground bus
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | AF2530G10ST |
| Application | 3000 A |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | AF2530G10ST |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 10 ft L |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 1.2800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 127.98 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8544499000 |
| Height | 15.3000 in |
| Item Group | 20015 |
| Length | 304.9000 in |
| Material | Aluminium busbar |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=349665&lang=en-us |
| NEMA Rating | 3000 A,600 V AC |
| Returnable | N |
| Standard | CSA C22.2 NO 27:1997-IEC 61439-2-UL 857,UL LISTED FILE E22182 |
| Sub Brand | I-LINE |
| Type | STRAIGHT LENGTH |
| UNSPSC | 39131701 |
| UPC 11 | 78590106037 |
| UPC 12 | 785901060376 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 47.6000 in |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 3000 |
| Enclosure Type | IP54 |
| Number of Wires | 4 |
| Phase | 3 |
| Voltage Rating | 600 |
| 3000 A |
| 50 percent capacity integral ground bus |