or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ 9001KS11K3R SELECTOR SWITCH OPERATOR 30MM T-K
SKU1304606
MFGR #9001KS11K3R
$/ea
SELECTOR SWITCH OPERATOR 30MM T-K
SELECTOR SWITCH OPERATOR 30MM T-K
Action STAY PUT Actuator 2 POSITIONS,KEY SWITCH,STAY PUT Alternate Catalog Number 9001KS11K3R Application 9001KA1 SIDE 1 OR 2 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number 9001KS11K3R Country of Origin MX Currency USD Enclosure NEMA 1-NEMA 12-NEMA 13-NEMA 2-NEMA 3-NEMA 3R-NEMA 4 Enclosure Type NEMA 1/2/3/3R/4/12/13 EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 1.7900 lb Gross Weight per Pack Metric 179.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8538908180 Hazard Class N Height 4.6000 in Height [Metric] 4.6000 cm Item Group 21429 Length 9.3000 in Length [Metric] 9.3000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=680232&lang=en-us Operating Temperature -25-70 A°C Operator Type Key Switch Returnable N Series 9001KS Standard 50 GN IEC 60068-2-27,7 GN 2-500 HZ)IEC 60068-2-6,EN/IEC 60947-1-EN/IEC 60947-5-4-JIS C 4520-UL 508-EN/IEC 60947-5-1-CSA C22.2 NO 14-JIS C 852,IP66 IEC 60529,UL 508-NEMA Sub Brand 9001K Substitute Product Catalog Number 9001KA2 Temperature Rating -25 to 70 Terminal Type Screw Clamp Throw Stay Put Type Special UNSPSC 39122217 UPC 11 78590106753 UPC 12 785901067535 Voltage Rating 600 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 5.5000 in Width [Metric] 5.5000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Contact Configuration Without contact block Number of Positions 2 Size 30 9001KA1 SIDE 1 OR 2 CHROMIUM PLATED METAL,SELECTOR SWITCH
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Action | STAY PUT |
| Actuator | 2 POSITIONS,KEY SWITCH,STAY PUT |
| Alternate Catalog Number | 9001KS11K3R |
| Application | 9001KA1 SIDE 1 OR 2 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 9001KS11K3R |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Enclosure | NEMA 1-NEMA 12-NEMA 13-NEMA 2-NEMA 3-NEMA 3R-NEMA 4 |
| Enclosure Type | NEMA 1/2/3/3R/4/12/13 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 1.7900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 179.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908180 |
| Hazard Class | N |
| Height | 4.6000 in |
| Height [Metric] | 4.6000 cm |
| Item Group | 21429 |
| Length | 9.3000 in |
| Length [Metric] | 9.3000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=680232&lang=en-us |
| Operating Temperature | -25-70 A°C |
| Operator Type | Key Switch |
| Returnable | N |
| Series | 9001KS |
| Standard | 50 GN IEC 60068-2-27,7 GN 2-500 HZ)IEC 60068-2-6,EN/IEC 60947-1-EN/IEC 60947-5-4-JIS C 4520-UL 508-EN/IEC 60947-5-1-CSA C22.2 NO 14-JIS C 852,IP66 IEC 60529,UL 508-NEMA |
| Sub Brand | 9001K |
| Substitute Product Catalog Number | 9001KA2 |
| Temperature Rating | -25 to 70 |
| Terminal Type | Screw Clamp |
| Throw | Stay Put |
| Type | Special |
| UNSPSC | 39122217 |
| UPC 11 | 78590106753 |
| UPC 12 | 785901067535 |
| Voltage Rating | 600 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 5.5000 in |
| Width [Metric] | 5.5000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Contact Configuration | Without contact block |
| Number of Positions | 2 |
| Size | 30 |
| 9001KA1 SIDE 1 OR 2 |
| CHROMIUM PLATED METAL,SELECTOR SWITCH |