or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ 9001KR9P35G PUSHBUTTON OPERATOR
SKUPDW~6439032
MFGR #9001KR9P35G
$/ea
Schneider Electric,PUSHBUTTON OPERATOR 30MM TYPE K +OPTIONS,30 mm,600V,BA 9s,Harmony 9001K,NEMA 1/2/3/3R/4/6/12/13,Panel,Screw-On Plastic Mushroom (41mm),UL File Number E42259 CCN NKCR - CSA File Number LR24590 Class 3211-03 - CE Marked,Water tight, Dust tight and Oil tight (Indoor/Outdoor),chromium plated metal,complete non-illuminated mushroom head push-button,complete non-illuminated mushroom head push-button,push-pull,without contact block
Schneider Electric,PUSHBUTTON OPERATOR 30MM TYPE K +OPTIONS,30 mm,600V,BA 9s,Harmony 9001K,NEMA 1/2/3/3R/4/6/12/13,Panel,Screw-On Plastic Mushroom (41mm),UL File Number E42259 CCN NKCR - CSA File Number LR24590 Class 3211-03 - CE Marked,Water tight, Dust tight and Oil tight (Indoor/Outdoor),chromium plated metal,complete non-illuminated mushroom head push-button,complete non-illuminated mushroom head push-button,push-pull,without contact block
Action PUSH-PULL Actuator 2 POSITIONS,GREEN MUSHROOM Ø 41 MM, UNMARKED,PUSH-PULL ARRA Compliant N Bezel|Housing Polished Chrome Metal Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number 9001KR9P35G Color Green Contact Configuration SPDT Contact Mode Maintained/Push-Pull Country of Origin MX Enclosure NEMA 1-NEMA 12-NEMA 13-NEMA 2-NEMA 3-NEMA 3R-NEMA 4-NEMA 6 Enclosure Type NEMA 1/2/3/3R/4/6/12/13/IP66 Environmental Conditions WATER TIGHT, DUST TIGHT AND OIL TIGHT (INDOOR/OUTDOOR) EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.5000 lb Harmonization Tariff Schedule Code 8531809026 Indicator BA 9S Item Group 21426 Lamp Type Incandescent Manufacturer Schneider Electric Mounting Panel Mounting Type Panel Operating Temperature -25-70 A°C Operator Type Mushroom Head Returnable Y Series 9001KR Size 30 mm Standard 50 GN IEC 60068-2-27,7 GN 2-500 HZ)IEC 60068-2-6,EN/IEC 60947-5-1-EN/IEC 60947-1-EN/IEC 60947-5-4-JIS C 4520-JIS C 852-UL 508-CSA C22.2 NO 14,IP66 IEC 60529,UL 508-NEMA Stock Status NONSTOCK Sub Brand 9001K Substitute Product Catalog Number 9001KA3 Temperature Rating -13 to 158 °F Type 2-Position Type K Dusttight/Oiltight/Watertight Heavy Duty Round UNSPSC 39122216 UPC 11 785901859611 UPC 12 785901859611 Voltage Rating 600 VAC CHROMIUM PLATED METAL,MUSHROOM HEAD PUSH-BUTTON This Schneider electric Harmony™ 9001K modular illuminated green pushbutton with screw-in head has 2 positions and operates with a stay put mechanism It has a chromium plated metal bezel and is supplied with a 24 VAC/VDC integral LED It has a 40 mm mushroom head Without contact block
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Action | PUSH-PULL |
| Actuator | 2 POSITIONS,GREEN MUSHROOM Ø 41 MM, UNMARKED,PUSH-PULL |
| ARRA Compliant | N |
| Bezel|Housing | Polished Chrome Metal |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 9001KR9P35G |
| Color | Green |
| Contact Configuration | SPDT |
| Contact Mode | Maintained/Push-Pull |
| Country of Origin | MX |
| Enclosure | NEMA 1-NEMA 12-NEMA 13-NEMA 2-NEMA 3-NEMA 3R-NEMA 4-NEMA 6 |
| Enclosure Type | NEMA 1/2/3/3R/4/6/12/13/IP66 |
| Environmental Conditions | WATER TIGHT, DUST TIGHT AND OIL TIGHT (INDOOR/OUTDOOR) |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.5000 lb |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8531809026 |
| Indicator | BA 9S |
| Item Group | 21426 |
| Lamp Type | Incandescent |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Mounting | Panel |
| Mounting Type | Panel |
| Operating Temperature | -25-70 A°C |
| Operator Type | Mushroom Head |
| Returnable | Y |
| Series | 9001KR |
| Size | 30 mm |
| Standard | 50 GN IEC 60068-2-27,7 GN 2-500 HZ)IEC 60068-2-6,EN/IEC 60947-5-1-EN/IEC 60947-1-EN/IEC 60947-5-4-JIS C 4520-JIS C 852-UL 508-CSA C22.2 NO 14,IP66 IEC 60529,UL 508-NEMA |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | 9001K |
| Substitute Product Catalog Number | 9001KA3 |
| Temperature Rating | -13 to 158 °F |
| Type | 2-Position Type K Dusttight/Oiltight/Watertight Heavy Duty Round |
| UNSPSC | 39122216 |
| UPC 11 | 785901859611 |
| UPC 12 | 785901859611 |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| CHROMIUM PLATED METAL,MUSHROOM HEAD PUSH-BUTTON |
| This Schneider electric Harmony™ 9001K modular illuminated green pushbutton with screw-in head has 2 positions and operates with a stay put mechanism |
| It has a chromium plated metal bezel and is supplied with a 24 VAC/VDC integral LED |
| It has a 40 mm mushroom head |
| Without contact block |