Square D™ 9001K2L1GH5 PUSH BUTTON 600VAC
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
SKUPDW~6440651
MFGR #9001K2L1GH5
Schneider Electric,PUSH BUTTON 600VAC 10A 30MM T-K,1 NO,10A,30 mm,600V,AC15 - DC13,Green,Harmony,NEMA 1/2/3/3R/4/6/12/13,Panel,Pushbutton,Screw Clamp,Standard Pushbutton,UL File Number E42259 CCN NKCR - CSA File Number LR24590 Class 3211-03 - CE Marked,Water tight, Dust tight and Oil tight (Indoor/Outdoor),chromium plated metal,unmarked,momentary
Action
Standard
Actuator
GREEN PROJECTING,SPRING RETURN
Amperage Rating
10 A, AC-15-10 A, DC-13
ARRA Compliant
N
Bezel|Housing
Polished Chrome Metal
Buy American Compliant
N
Catalog Number
9001K2L1GH5
Connection
Screw clamp terminals
Contact Mode
Momentary
Contact Rating
6 A at 120 VAC, 3 A at 240 VAC, 1.5 A at 480 VAC, 1.2 A at 600 VAC, 0.55 A at 125 VDC, 0.27 A at 250 VDC, 0.1 A at 600 VDC
Country of Origin
MX
Enclosure
NEMA 1/2/3/3R/4/6/12/13
Enclosure Type
NEMA 1/2/3/3R/4/6/12/13/IP65
Environmental Conditions
-13 to 158 deg F Operating Temperature, -40 to 158 deg F Storage Temperature
EU RoHS Indicator
Y
Gross Weight Per Pack
0.5000 lb
Harmonization Tariff Schedule Code
Indicator
BA 9S
Item Group
21426
Lamp Type
BA9S Incandescent
Mounting
Panel
Mounting Type
Panel
Returnable
Y
Series
9001K
Standard
CSA LR 25490 CLASS 3211 03-UL LISTED FILE E42259 CCN NKCR-NEMA-CE
Sub Brand
K
Substitute Product Catalog Number
9001KA3
Terminal Type
Screw/Clamp
Type
Type K Dusttight/Oiltight/Watertight Heavy Duty Transformer Unmarked
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Voltage Rating
110...120 V AC
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Square D™
Manufacturer
Schneider Electric
Color
Green
Contact Configuration
1NO
Contact Type
Slow Break
Operator Type
Spring Return
Size
30 mm