or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Square D™ 8903SMO1V02 LIGHTING CONTACTOR
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Square D™ 8903SMO1V02 LIGHTING CONTACTOR
SKU34088
MFGR #8903SMO1V02
Call For Price
List: Square D 8903SMO1V02 LIGHTING CONTACTOR 600VAC 30A NEMA,120 V AC 60 Hz-110 V AC 50 Hz,2-Pole,2P,Electrically Held,Electrically Held Lighting Contactor,Lugs,S,UL Listed - CSA Certified,no indicator
Square D 8903SMO1V02 LIGHTING CONTACTOR 600VAC 30A NEMA,120 V AC 60 Hz-110 V AC 50 Hz,2-Pole,2P,Electrically Held,Electrically Held Lighting Contactor,Lugs,S,UL Listed - CSA Certified,no indicator
Alternate Catalog Number 8903SMO1V02 Application ELECTRICALLY HELD ARRA Compliant N Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number 8903SMO1V02 Coil Voltage 110 VAC at 50 Hz to 120 VAC at 60 Hz VAC Connection LUGS Contact Configuration Without Contact Rating 30 A Country of Origin US Currency USD Dimensions 107 x 82 x 89 Enclosure Type Open EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 213.44 Gross Volume per Pack Metric 3497.64 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0137 lb Gross Weight per Pack Metric 1.37 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536490065 Height 11.4000 in Height [Metric] 11.4000 cm Indicator Without pilot light Item Group 21325 Length 20.3000 in Length [Metric] 20.3000 cm Manufacturer Schneider Electric Mounting Type Surface Number Of Poles 2 Operating Cycles 10000 cpm Operating Temperature 0 to 40 Returnable Y Series 8903 Size 107 MM,82 MM,89 MM Standard UL LISTED-CSA Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand S Substitute Product Catalog Number 9999SX10 Terminal Type Screw/Clamp Type Electrically Held Type S UNSPSC 39121529 UPC 11 78590161953 UPC 12 785901619536 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Wattage 10.3 kW at 200 V/11.9 kW at 230 V/19.7 kW at 380 V/23.9 kW at 460 V/30 kW at 575 V Width 15.0000 in Width [Metric] 15.0000 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 8903SMO1V02 |
| Application | ELECTRICALLY HELD |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 8903SMO1V02 |
| Coil Voltage | 110 VAC at 50 Hz to 120 VAC at 60 Hz VAC |
| Connection | LUGS |
| Contact Configuration | Without |
| Contact Rating | 30 A |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 107 x 82 x 89 |
| Enclosure Type | Open |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 213.44 |
| Gross Volume per Pack Metric | 3497.64 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0137 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.37 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490065 |
| Height | 11.4000 in |
| Height [Metric] | 11.4000 cm |
| Indicator | Without pilot light |
| Item Group | 21325 |
| Length | 20.3000 in |
| Length [Metric] | 20.3000 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Mounting Type | Surface |
| Number Of Poles | 2 |
| Operating Cycles | 10000 cpm |
| Operating Temperature | 0 to 40 |
| Returnable | Y |
| Series | 8903 |
| Size | 107 MM,82 MM,89 MM |
| Standard | UL LISTED-CSA |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | S |
| Substitute Product Catalog Number | 9999SX10 |
| Terminal Type | Screw/Clamp |
| Type | Electrically Held Type S |
| UNSPSC | 39121529 |
| UPC 11 | 78590161953 |
| UPC 12 | 785901619536 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Wattage | 10.3 kW at 200 V/11.9 kW at 230 V/19.7 kW at 380 V/23.9 kW at 460 V/30 kW at 575 V |
| Width | 15.0000 in |
| Width [Metric] | 15.0000 cm |