or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ 3S40F TRANSFORMER DRY 1PH 3KVA
SKU33112
MFGR #3S40F
Call For Price
List: Square D 3S40F TRANSFORMER DRY 1PH 3KVA 480V-120/240V,1-Phase,115 Degrees C,120/240V60Hz,180 Degrees C,3kVA,480V,General Purpose - Intended for power, heating and lighting applications,Painted Steel,Sealed,Wall,cULus Listed
Square D 3S40F TRANSFORMER DRY 1PH 3KVA 480V-120/240V,1-Phase,115 Degrees C,120/240V60Hz,180 Degrees C,3kVA,480V,General Purpose - Intended for power, heating and lighting applications,Painted Steel,Sealed,Wall,cULus Listed
Alternate Catalog Number 3S40F Application GENERAL PURPOSE - INTENDED FOR POWER, HEATING AND LIGHTING APPLICATIONS ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number 3S40F Country of Origin MX Currency USD Dimensions 8.62 in W x 6.5 in D x 10.5 in H Enclosure PAINTED STEEL EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 2506.77 Gross Volume per Pack Metric 41078.44 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.2722 lb Gross Weight per Pack Metric 27.22 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504320000 Height 31.5720 in Height [Metric] 31.5720 cm Housing Material Sheet Steel Item Group 16277 KVA Rating 3KVA Length 16.5100 in Length [Metric] 16.5100 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=455781&lang=en-us Mounting Wall Mounting Type Wall Number Of Taps 2 Returnable Y Standard cULus Listed Substitute Product Catalog Number VCELSK1 Temperature Rating 115 DEGREES C Type Dry Sealed UNSPSC 39121001 UPC 11 78590135943 UPC 12 785901359432 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 21.8950 in Width [Metric] 21.8950 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Frequency Rating 60 Hz Phase 1 pH Power Rating 3 kVA Primary Voltage 480 VAC Secondary Voltage 120/240 VAC GENERAL PURPOSE - INTENDED FOR POWER, HEATING AND LIGHTING APPLICATIONS Painted finish Individual enclosures from 50 VA through 5 kVA allowing for the most compact solutions in the industry Large stock level of the product located in 2 Square D™ distribution centers, allowing customer to obtain product quickly Can be field connected for 3 ph applications, when codes limit size of transformers (other air handling space - not to exceed 50kVA) or where floor space is limited but wall space is abundant Can be configured into autotransformer open delta to convert 480 delta to 380 delta or 400 delta or can supply isolation solution from 480 delta to 415Y/240 for overseas equipment arriving in the United States - eliminating the need to wait for customer built transformer General purpose - intended for power, heating and lighting applications, these units can be used outdoors without accessories Resin-filled transformers
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 3S40F |
| Application | GENERAL PURPOSE - INTENDED FOR POWER, HEATING AND LIGHTING APPLICATIONS |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 3S40F |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimensions | 8.62 in W x 6.5 in D x 10.5 in H |
| Enclosure | PAINTED STEEL |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 2506.77 |
| Gross Volume per Pack Metric | 41078.44 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.2722 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 27.22 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504320000 |
| Height | 31.5720 in |
| Height [Metric] | 31.5720 cm |
| Housing Material | Sheet Steel |
| Item Group | 16277 |
| KVA Rating | 3KVA |
| Length | 16.5100 in |
| Length [Metric] | 16.5100 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=455781&lang=en-us |
| Mounting | Wall |
| Mounting Type | Wall |
| Number Of Taps | 2 |
| Returnable | Y |
| Standard | cULus Listed |
| Substitute Product Catalog Number | VCELSK1 |
| Temperature Rating | 115 DEGREES C |
| Type | Dry Sealed |
| UNSPSC | 39121001 |
| UPC 11 | 78590135943 |
| UPC 12 | 785901359432 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 21.8950 in |
| Width [Metric] | 21.8950 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | 1 pH |
| Power Rating | 3 kVA |
| Primary Voltage | 480 VAC |
| Secondary Voltage | 120/240 VAC |
| GENERAL PURPOSE - INTENDED FOR POWER, HEATING AND LIGHTING APPLICATIONS |
| Painted finish |
| Individual enclosures from 50 VA through 5 kVA allowing for the most compact solutions in the industry |
| Large stock level of the product located in 2 Square D™ distribution centers, allowing customer to obtain product quickly |
| Can be field connected for 3 ph applications, when codes limit size of transformers (other air handling space - not to exceed 50kVA) or where floor space is limited but wall space is abundant |
| Can be configured into autotransformer open delta to convert 480 delta to 380 delta or 400 delta or can supply isolation solution from 480 delta to 415Y/240 for overseas equipment arriving in the United States - eliminating the need to wait for customer built transformer |
| General purpose - intended for power, heating and lighting applications, these units can be used outdoors without accessories |
| Resin-filled transformers |