or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Southwire® 28893615 NM-B Non-Metallic Sheathed Cable w/Ground Black 600 VAC (2) 8 AWG Solid Copper Conductor 500 FT Reel Order by the Foot - 1 Foot Minimum
Custom_Product_Images_Illustration
Southwire® 28893615 NM-B Non-Metallic Sheathed Cable w/Ground Black 600 VAC (2) 8 AWG Solid Copper Conductor 500 FT Reel Order by the Foot - 1 Foot Minimum
SKUPDW~10131793
MFGR #28893615
Call For Price
Southwire's Romex SIMpull Type NM-B (nonmetallic-sheathed cable) may be used for both exposed and concealed work in normally dry locations at temperatures not to exceed 90 deg C (with ampacity limited to that for 60 deg C conductors) as specified in the 2011 National Electrical Code. NM-B cable is primarily used in residential wiring as branch circuits for outlets, switches, and other loads. NM-B cable may be run in air voids of masonry block or tile walls where such walls are not wet or damp locations. Voltage rating for NM-B cable is 600 volts. Images shown for wire are for illustrative purposes only. Color shade and packaging/spooling may vary.
Southwire's Romex SIMpull Type NM-B (nonmetallic-sheathed cable) may be used for both exposed and concealed work in normally dry locations at temperatures not to exceed 90 deg C (with ampacity limited to that for 60 deg C conductors) as specified in the 2011 National Electrical Code. NM-B cable is primarily used in residential wiring as branch circuits for outlets, switches, and other loads. NM-B cable may be run in air voids of masonry block or tile walls where such walls are not wet or damp locations. Voltage rating for NM-B cable is 600 volts. Images shown for wire are for illustrative purposes only. Color shade and packaging/spooling may vary.
Catalog Number 28893615 Color Black Conductor Material Copper Conductor Size 8 AWG Country of Origin USA Gross Weight Per Pack 1.2170 lb Gross Weight per Pack Metric 0.55 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8544493080 Height 40.22 in Height [Metric] 102.1502 cm Insulation Material PVC Jacket Color Black Jacket Material PVC Length 45.22 in Length [Metric] 114.8502 cm Number Of Conductors 3 Outside Diameter 6122 MILS Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantASTM B3/B8Federal Specification A-A-59544NEC CertifiedNFPA 70-2011 EditionREACH CompliantUL 83UL 719 Strands 1 UNSPSC 26121517 UPC 11 03288626316 UPC 12 032886263163 Voltage Rating 600 V Warranty Description 1 year manufacturers defect Width 45.22 in Width [Metric] 114.8502 cm Stock Status NONSTOCK Brand Southwire Manufacturer Southwire Company
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Media
- Substitute Products
| Catalog Number | 28893615 |
| Color | Black |
| Conductor Material | Copper |
| Conductor Size | 8 AWG |
| Country of Origin | USA |
| Gross Weight Per Pack | 1.2170 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.55 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8544493080 |
| Height | 40.22 in |
| Height [Metric] | 102.1502 cm |
| Insulation Material | PVC |
| Jacket Color | Black |
| Jacket Material | PVC |
| Length | 45.22 in |
| Length [Metric] | 114.8502 cm |
| Number Of Conductors | 3 |
| Outside Diameter | 6122 MILS |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantASTM B3/B8Federal Specification A-A-59544NEC CertifiedNFPA 70-2011 EditionREACH CompliantUL 83UL 719 |
| Strands | 1 |
| UNSPSC | 26121517 |
| UPC 11 | 03288626316 |
| UPC 12 | 032886263163 |
| Voltage Rating | 600 V |
| Warranty Description | 1 year manufacturers defect |
| Width | 45.22 in |
| Width [Metric] | 114.8502 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Southwire |
| Manufacturer | Southwire Company |