or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SolaHD SLS-15-060T Silver Line Single Output Linear Power Supply, 100/240 VAC Input, 15 VDC Output
Custom_Product_Images_Illustration
SolaHD SLS-15-060T Silver Line Single Output Linear Power Supply, 100/240 VAC Input, 15 VDC Output
SKU1099347
MFGR #SLS15060T
Your Cost: $317.60/ea
The Silver Line series follows the industry accepted footprint for open frame, linear power supplies. Standard screw terminal connections and optional covers are offered for safety considerations.
The Silver Line series follows the industry accepted footprint for open frame, linear power supplies. Standard screw terminal connections and optional covers are offered for safety considerations.
Catalog Number SLS15060T Country of Origin VN Gross Weight Per Pack 7.7500 lb Height 3.80 in Standards RoHS CompliantCE CompliantCSA C22.2 CSA 60950-1 CertifiedIEC60950-1 RatedITE CertifiedUL 60950-1 Listed Type Single Output Linear UNSPSC 39121004 UPC 11 78347260077 UPC 12 783472600779 Width 5.90 in Stock Status NONSTOCK Brand SolaHD™ Manufacturer Emerson Amperage Rating 6 A Mounting Type Chassis Application Industrial Control Circuits and Components, Instrumentation, Drives, CNC Machinery, Equipment for food industry, Microprocessor Circuits, Analog Circuits, Noise sensitive Circuitry and Sensors ARRA Compliant N Buy American Compliant N Currency USD Enclosure Case C EU RoHS Indicator Y Gross Weight per Pack Metric 3.52 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 9.6520 cm Length 10.00 in Length [Metric] 25.4000 cm Series Silver Line Standard UL Recognized Component, ITE, UL 60950-1, CSA Certified, ITE CSA C22.2 CSA 60950-1, CE, IEC60950-1 Width [Metric] 14.9860 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Catalog Number | SLS15060T |
| Country of Origin | VN |
| Gross Weight Per Pack | 7.7500 lb |
| Height | 3.80 in |
| Standards | RoHS CompliantCE CompliantCSA C22.2 CSA 60950-1 CertifiedIEC60950-1 RatedITE CertifiedUL 60950-1 Listed |
| Type | Single Output Linear |
| UNSPSC | 39121004 |
| UPC 11 | 78347260077 |
| UPC 12 | 783472600779 |
| Width | 5.90 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | SolaHD™ |
| Manufacturer | Emerson |
| Amperage Rating | 6 A |
| Mounting Type | Chassis |
| Application | Industrial Control Circuits and Components, Instrumentation, Drives, CNC Machinery, Equipment for food industry, Microprocessor Circuits, Analog Circuits, Noise sensitive Circuitry and Sensors |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Currency | USD |
| Enclosure | Case C |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight per Pack Metric | 3.52 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 9.6520 cm |
| Length | 10.00 in |
| Length [Metric] | 25.4000 cm |
| Series | Silver Line |
| Standard | UL Recognized Component, ITE, UL 60950-1, CSA Certified, ITE CSA C22.2 CSA 60950-1, CE, IEC60950-1 |
| Width [Metric] | 14.9860 cm |