or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SolaHD™
SolaHD SDU 24-BATEM UPS Battery, 24 VDC, For Use With Uninterruptible Power Supplies
Custom_Product_Images_Illustration
SolaHD™
SolaHD SDU 24-BATEM UPS Battery, 24 VDC, For Use With Uninterruptible Power Supplies
SKU401149
MFGR #SDU24BATEM
Your Cost: $573.70/ea
SolaHD UPS Battery, 24 VDC, For Use With: Uninterruptible Power Supplies, 0.8 A, Polarized Powerpole Connector Terminal, Environmental Conditions: 0 to 95% Relative Humidity, 4.57 in L x 4.57 in W x 11.5 in H
SolaHD UPS Battery, 24 VDC, For Use With: Uninterruptible Power Supplies, 0.8 A, Polarized Powerpole Connector Terminal, Environmental Conditions: 0 to 95% Relative Humidity, 4.57 in L x 4.57 in W x 11.5 in H
Application Industrial/Machine Control, Automation Process Control, Material Handling, Packaging Equipment ARRA Compliant N Brand SolaHD™ Buy American Compliant N Catalog Number SDU24BATEM Country of Origin VN Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight per Pack Metric 7.76 Gross Weight UOM Metric kg Height 9.70 in Height [Metric] 24.6380 cm Length 13.30 in Length [Metric] 33.7820 cm Manufacturer Emerson Series SDU Standard UL (CANADA AND US), UL 508, UL 60950-1, CUL, CSA-C22.2, CE Standards RoHS CompliantUL 508UL 60950-1cUL ListedCSA C22.2CE Certified Stock Status NONSTOCK Suitable For Use With 24 VDC Direct Current Uninterruptible Power Supply System Type External Mount UNSPSC 39121011 UPC 11 78347260404 UPC 12 783472604043 Voltage Rating 24 VDC Width 7.60 in Width [Metric] 19.3040 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Industrial/Machine Control, Automation Process Control, Material Handling, Packaging Equipment |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | SolaHD™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | SDU24BATEM |
| Country of Origin | VN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight per Pack Metric | 7.76 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 9.70 in |
| Height [Metric] | 24.6380 cm |
| Length | 13.30 in |
| Length [Metric] | 33.7820 cm |
| Manufacturer | Emerson |
| Series | SDU |
| Standard | UL (CANADA AND US), UL 508, UL 60950-1, CUL, CSA-C22.2, CE |
| Standards | RoHS CompliantUL 508UL 60950-1cUL ListedCSA C22.2CE Certified |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Suitable For Use With | 24 VDC Direct Current Uninterruptible Power Supply System |
| Type | External Mount |
| UNSPSC | 39121011 |
| UPC 11 | 78347260404 |
| UPC 12 | 783472604043 |
| Voltage Rating | 24 VDC |
| Width | 7.60 in |
| Width [Metric] | 19.3040 cm |