or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SolaHD SDP1-24-100T SolaHD SDP™ SDP 1-24-100T DC Power Supply, 85 to 264 VAC/90 to 375 VDC Input, 24 to 28 VDC Output, 100 W, 1.3 A
Custom_Product_Images_Illustration
SolaHD SDP1-24-100T SolaHD SDP™ SDP 1-24-100T DC Power Supply, 85 to 264 VAC/90 to 375 VDC Input, 24 to 28 VDC Output, 100 W, 1.3 A
SKU63367
MFGR #SDP124100T
Your Cost: $148.95/ea
List: The compact, lightweight DIN Rail power supplies come in output voltages from 5 to 48 VDC and power ratings of up to 100 Watts. These extra small, efficient units are designed specifically for the industrial environment. Each unit is rated from -10 to 70 deg C, with no derating necessary until above 60 deg C.
The compact, lightweight DIN Rail power supplies come in output voltages from 5 to 48 VDC and power ratings of up to 100 Watts. These extra small, efficient units are designed specifically for the industrial environment. Each unit is rated from -10 to 70 deg C, with no derating necessary until above 60 deg C.
Amperage Rating 2.1 A Application Industrial Control, Process Control, Machine Control, Building Automation, Instrumentation ARRA Compliant N Brand SolaHD™ Buy American Compliant N Cable Size 20 to 12 Solid or Stranded AWG Case Material Plastic Catalog Number SDP124100T Country of Origin TW Currency USD Depth 0.9 in Efficiency 80.00 PCT Enclosure Class 1, IP20 Environmental Conditions 90 RH Humidity Range PCT EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 47-63 Hz Gross Weight Per Pack 0.6900 lb Gross Weight per Pack Metric 0.30 Gross Weight UOM Metric kg Height 2.70 in Height [Metric] 6.8580 cm Input Voltage 85 to 264 VAC/90 to 375 VDC Length 5.60 in Length [Metric] 14.2240 cm Manufacturer Emerson Material Plastic Mounting DIN Rail Mounting Type DIN Rail Output Voltage 24 to 28 VDC Power Rating 30 W Standard UL (CANADA AND US), UL 94, UL 508, UL 60950, CUL, CSA-C22.2, CE Standards RoHS CompliantcULUS ListedUL 508 E61379/60950-1 ListedCSA C22.2 107.1/C22.2 213/NEC Class 2 SDP 4-24-100RTITE Standard Certified/CE IEC/EN60950-1 Compliant Stock Status NORMALLY STOCKED Type Low Power UNSPSC 39121004 UPC 11 78347215161 UPC 12 783472151615 Voltage Rating 264//375 VAC//VDC Width 4.90 in Width [Metric] 12.4460 cm Industrial Control, Process Control, Machine Control, Building Automation, Instrumentation LED Status Indication, -10 to 70 DEG C Operating Temperature, Output Voltage 24 to 48 VDC, Output Current Rating 0.6A Adjustable output PowerBoost™ ndustrial overload design Overvoltage, short circuit protection Continuous short circuit protection Low output noise Screw terminal connections <50 mVp-p ripple/noise >25 ms hold time >83% typical efficiency <6.1 W typical losses Static 0.5% voltage output, dynamic + 2% voltage output overall voltage regulation 35 VAC power back immunity Green LED on when voltage output "OK" Screw terminals 20 to 12 AWG connector size range for solid or stranded conductors -10 to 60 deg C full power with linear derating to half power from 60 to 70 deg C (convection cooling, no forced air required) operating temperature -25 to 85 deg C storage temperature Up to 90% non-condensing relative humidity >30 VDC but <33 VDC auto recovery overvoltage protection Continuous operation at overload/short circuit up to 1.5 x nominal current continuous overload behavior Unit is continuously protected against short circuit overload and open circuit protection
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 2.1 A |
| Application | Industrial Control, Process Control, Machine Control, Building Automation, Instrumentation |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | SolaHD™ |
| Buy American Compliant | N |
| Cable Size | 20 to 12 Solid or Stranded AWG |
| Case Material | Plastic |
| Catalog Number | SDP124100T |
| Country of Origin | TW |
| Currency | USD |
| Depth | 0.9 in |
| Efficiency | 80.00 PCT |
| Enclosure | Class 1, IP20 |
| Environmental Conditions | 90 RH Humidity Range PCT |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 47-63 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 0.6900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.30 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 2.70 in |
| Height [Metric] | 6.8580 cm |
| Input Voltage | 85 to 264 VAC/90 to 375 VDC |
| Length | 5.60 in |
| Length [Metric] | 14.2240 cm |
| Manufacturer | Emerson |
| Material | Plastic |
| Mounting | DIN Rail |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Output Voltage | 24 to 28 VDC |
| Power Rating | 30 W |
| Standard | UL (CANADA AND US), UL 94, UL 508, UL 60950, CUL, CSA-C22.2, CE |
| Standards | RoHS CompliantcULUS ListedUL 508 E61379/60950-1 ListedCSA C22.2 107.1/C22.2 213/NEC Class 2 SDP 4-24-100RTITE Standard Certified/CE IEC/EN60950-1 Compliant |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Type | Low Power |
| UNSPSC | 39121004 |
| UPC 11 | 78347215161 |
| UPC 12 | 783472151615 |
| Voltage Rating | 264//375 VAC//VDC |
| Width | 4.90 in |
| Width [Metric] | 12.4460 cm |
| Industrial Control, Process Control, Machine Control, Building Automation, Instrumentation |
| LED Status Indication, -10 to 70 DEG C Operating Temperature, Output Voltage 24 to 48 VDC, Output Current Rating 0.6A |
| Adjustable output |
| PowerBoost™ ndustrial overload design |
| Overvoltage, short circuit protection |
| Continuous short circuit protection |
| Low output noise |
| Screw terminal connections |
| <50 mVp-p ripple/noise |
| >25 ms hold time |
| >83% typical efficiency |
| <6.1 W typical losses |
| Static 0.5% voltage output, dynamic + 2% voltage output overall voltage regulation |
| 35 VAC power back immunity |
| Green LED on when voltage output "OK" |
| Screw terminals 20 to 12 AWG connector size range for solid or stranded conductors |
| -10 to 60 deg C full power with linear derating to half power from 60 to 70 deg C (convection cooling, no forced air required) operating temperature |
| -25 to 85 deg C storage temperature |
| Up to 90% non-condensing relative humidity |
| >30 VDC but <33 VDC auto recovery overvoltage protection |
| Continuous operation at overload/short circuit up to 1.5 x nominal current continuous overload behavior |
| Unit is continuously protected against short circuit overload and open circuit protection |