or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SolaHD HS5F5AS Non-Ventilated Automation Transformer, 240/480 VAC Primary, 120/240 VAC Secondary, 5 kVA, 60 Hz, 1 Phase
Custom_Product_Images_Illustration
SolaHD HS5F5AS Non-Ventilated Automation Transformer, 240/480 VAC Primary, 120/240 VAC Secondary, 5 kVA, 60 Hz, 1 Phase
SKU24073
MFGR #HS5F5AS
Your Cost: $744.02/ea
List: SolaHD encapsulated transformers are rated for Hazardous Locations as well as harsh industrial environments. Encapsulation and rugged UL Listed/NEMA Type 3R enclosures protect the transformer from dust, moisture and provide extra shock and vibration resistance. SolaHD transformers fully comply with the latest addition of the National Electrical Code for Class I, Division 2, Group A, B, C and D locations when installed in compliance with NEC 501.100 (B).
SolaHD encapsulated transformers are rated for Hazardous Locations as well as harsh industrial environments. Encapsulation and rugged UL Listed/NEMA Type 3R enclosures protect the transformer from dust, moisture and provide extra shock and vibration resistance. SolaHD transformers fully comply with the latest addition of the National Electrical Code for Class I, Division 2, Group A, B, C and D locations when installed in compliance with NEC 501.100 (B).
Application SolaHD encapsulated transformer rated for harsh industrial environments ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Catalog Number HS5F5AS Connection Type Lead Wire Country of Origin US Currency USD Dimensions 7 in L x 10 in W x 12 in H Enclosure NEMA 3R Enclosure Type NEMA 3R EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 141.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 63.96 Gross Weight UOM Metric kg Height 13.00 in Height [Metric] 33.0200 cm Housing Material Rolled Steel Input Voltage 240 x 480 Volt Primary VAC KVA Rating 5 Length 19.00 in Length [Metric] 48.2600 cm Maximum Amperage Rating 20.8/10.4 /41.6/20.8 A Maximum Input Current 10.4/20.8 A Maximum Output Current 20.8/41.6 A Mounting Type Wall Number Of Phases 1 Output Voltage 120/240 Volt Secondary Series HS5 Standard UL (CANADA AND US), UL 1561 or 506. CSA Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcULus File No. E25872/E77014UL 1561UL 506CSA C22.2 No. 47CSA C22.2 No. 66 Temperature Rating 115 °C Type Encapsulated Non-Ventilated UNSPSC 39121027 UPC 11 78347211130 UPC 12 783472111305 Wattage 5,000 W Width 14.00 in Width [Metric] 35.5600 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand SolaHD™ Manufacturer Emerson Frequency Rating 60 Hz Phase 1 Power Rating 5 kVA Primary Voltage 240/480 VAC Secondary Voltage 120/240 VAC SolaHD encapsulated transformer rated for harsh industrial environments Rated for Hazardous Locations and Harsh Industrial Environments, Copper Lead Wire Terminations, UL Class 200 DEG C Insulation System Conduit knockouts for side entry into wiring compartment NEMA type 3R non encapsulated enclosure for indoor and outdoor service 80 deg C temperature rise under full load Copper wound designs UL Listed/NEMA Type 3R encapsulated enclosure for indoor and outdoor service 14.4 A primary, 16.6 A secondary
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | SolaHD encapsulated transformer rated for harsh industrial environments |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | HS5F5AS |
| Connection Type | Lead Wire |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 7 in L x 10 in W x 12 in H |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Enclosure Type | NEMA 3R |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 141.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 63.96 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 13.00 in |
| Height [Metric] | 33.0200 cm |
| Housing Material | Rolled Steel |
| Input Voltage | 240 x 480 Volt Primary VAC |
| KVA Rating | 5 |
| Length | 19.00 in |
| Length [Metric] | 48.2600 cm |
| Maximum Amperage Rating | 20.8/10.4 /41.6/20.8 A |
| Maximum Input Current | 10.4/20.8 A |
| Maximum Output Current | 20.8/41.6 A |
| Mounting Type | Wall |
| Number Of Phases | 1 |
| Output Voltage | 120/240 Volt Secondary |
| Series | HS5 |
| Standard | UL (CANADA AND US), UL 1561 or 506. CSA |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcULus File No. E25872/E77014UL 1561UL 506CSA C22.2 No. 47CSA C22.2 No. 66 |
| Temperature Rating | 115 °C |
| Type | Encapsulated Non-Ventilated |
| UNSPSC | 39121027 |
| UPC 11 | 78347211130 |
| UPC 12 | 783472111305 |
| Wattage | 5,000 W |
| Width | 14.00 in |
| Width [Metric] | 35.5600 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | SolaHD™ |
| Manufacturer | Emerson |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | 1 |
| Power Rating | 5 kVA |
| Primary Voltage | 240/480 VAC |
| Secondary Voltage | 120/240 VAC |
| SolaHD encapsulated transformer rated for harsh industrial environments |
| Rated for Hazardous Locations and Harsh Industrial Environments, Copper Lead Wire Terminations, UL Class 200 DEG C Insulation System |
| Conduit knockouts for side entry into wiring compartment |
| NEMA type 3R non encapsulated enclosure for indoor and outdoor service |
| 80 deg C temperature rise under full load |
| Copper wound designs |
| UL Listed/NEMA Type 3R encapsulated enclosure for indoor and outdoor service |
| 14.4 A primary, 16.6 A secondary |