or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SolaHD HS14F2BS Non-Ventilated Automation Transformer, 208/240/415/480 VAC Primary, 120/240 VAC Secondary, 2 kVA
Custom_Product_Images_Illustration
SolaHD HS14F2BS Non-Ventilated Automation Transformer, 208/240/415/480 VAC Primary, 120/240 VAC Secondary, 2 kVA
SKU24093
MFGR #HS14F2BS
Your Cost: $922.04/ea
List: SolaHD encapsulated transformers are rated for Hazardous Locations as well as harsh industrial environments. Encapsulation and rugged UL Listed/NEMA Type 3R enclosures protect the transformer from dust, moisture and provide extra shock and vibration resistance. SolaHD transformers fully comply with the latest addition of the National Electrical Code for Class I, Division 2, Group A, B, C and D locations when installed in compliance with NEC 501.100 (B).
SolaHD encapsulated transformers are rated for Hazardous Locations as well as harsh industrial environments. Encapsulation and rugged UL Listed/NEMA Type 3R enclosures protect the transformer from dust, moisture and provide extra shock and vibration resistance. SolaHD transformers fully comply with the latest addition of the National Electrical Code for Class I, Division 2, Group A, B, C and D locations when installed in compliance with NEC 501.100 (B).
Application SolaHD encapsulated transformer rated for harsh industrial environments ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Catalog Number HS14F2BS Country of Origin US Currency USD Enclosure NEMA 3R, Class 1 Div 2 Group A,B,C and D EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 57.2500 lb Gross Weight per Pack Metric 25.97 Gross Weight UOM Metric kg Height 8.10 in Height [Metric] 20.5740 cm Input Voltage 190/200/208/220/380/400/415/440 Volt Primary,110/220 Volt Secondary; 200/208/230/400/415/460 Volt Primary, 115/230 Volt Secondary; 208/240/415/480 Volt Primary, 120/240 Volt Secondary (60 Hz Only) VAC KVA Rating 2 in Length 12.50 in Length [Metric] 31.7500 cm Maximum Input Current 3.4/6.8 A Maximum Output Current 6.8/13.6 A Number Of Phases 1 Output Voltage 120/240 Volt Secondary in Standard cULus Listed: E25872, E77014, UL 1561 or UL 506, CSA C22.2 No. 47 or No. 66 Standards cULus E25872, E77014, UL 1561 or UL 506, CSA C22.2 No. 47 or No. 66, RoHS Compliant Temperature Rating 115 DEG C Temperature Rise Under Full Load Type Automation Transformers - Non-Ventilated 50 VA to 45 kVA UNSPSC 39121027 UPC 11 78347212774 UPC 12 783472127740 Wattage 1,500 W Width 13.50 in Width [Metric] 34.2900 cm Stock Status NONSTOCK Brand SolaHD™ Manufacturer Emerson Frequency Rating 50/60 Hz SolaHD encapsulated transformer rated for harsh industrial environments UL Listed/NEMA Type 3R encapsulated enclosure for indoor and outdoor service; Electrostatically shielded for quality power on sizes 1 kVA and larger; Copper lead wire terminations; .500 - 45 kVA units are capsulated with electrical grade silica and epoxy for industrial applications. Rolled steel enclosure. Conduit knockouts for side entry into wiring compartment NEMA type 3R non encapsulated enclosure for indoor and outdoor service 80 deg C temperature rise under full load Copper wound designs UL Listed/NEMA Type 3R encapsulated enclosure for indoor and outdoor service 190/200/208/220/380/400/415/440, 200/208/230/400/415/460, 208/240/415/480 VAC primary volt 110/220, 115/230, 120/240 VAC secondary volt 0.208/1.04 A primary, 0.416/0.208 A secondary
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | SolaHD encapsulated transformer rated for harsh industrial environments |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | HS14F2BS |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Enclosure | NEMA 3R, Class 1 Div 2 Group A,B,C and D |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 57.2500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 25.97 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 8.10 in |
| Height [Metric] | 20.5740 cm |
| Input Voltage | 190/200/208/220/380/400/415/440 Volt Primary,110/220 Volt Secondary; 200/208/230/400/415/460 Volt Primary, 115/230 Volt Secondary; 208/240/415/480 Volt Primary, 120/240 Volt Secondary (60 Hz Only) VAC |
| KVA Rating | 2 in |
| Length | 12.50 in |
| Length [Metric] | 31.7500 cm |
| Maximum Input Current | 3.4/6.8 A |
| Maximum Output Current | 6.8/13.6 A |
| Number Of Phases | 1 |
| Output Voltage | 120/240 Volt Secondary in |
| Standard | cULus Listed: E25872, E77014, UL 1561 or UL 506, CSA C22.2 No. 47 or No. 66 |
| Standards | cULus E25872, E77014, UL 1561 or UL 506, CSA C22.2 No. 47 or No. 66, RoHS Compliant |
| Temperature Rating | 115 DEG C Temperature Rise Under Full Load |
| Type | Automation Transformers - Non-Ventilated 50 VA to 45 kVA |
| UNSPSC | 39121027 |
| UPC 11 | 78347212774 |
| UPC 12 | 783472127740 |
| Wattage | 1,500 W |
| Width | 13.50 in |
| Width [Metric] | 34.2900 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | SolaHD™ |
| Manufacturer | Emerson |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| SolaHD encapsulated transformer rated for harsh industrial environments |
| UL Listed/NEMA Type 3R encapsulated enclosure for indoor and outdoor service; Electrostatically shielded for quality power on sizes 1 kVA and larger; Copper lead wire terminations; .500 - 45 kVA units are capsulated with electrical grade silica and epoxy for industrial applications. Rolled steel enclosure. |
| Conduit knockouts for side entry into wiring compartment |
| NEMA type 3R non encapsulated enclosure for indoor and outdoor service |
| 80 deg C temperature rise under full load |
| Copper wound designs |
| UL Listed/NEMA Type 3R encapsulated enclosure for indoor and outdoor service |
| 190/200/208/220/380/400/415/440, 200/208/230/400/415/460, 208/240/415/480 VAC primary volt |
| 110/220, 115/230, 120/240 VAC secondary volt |
| 0.208/1.04 A primary, 0.416/0.208 A secondary |