or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SolaHD HS12F7.5AS Non-Ventilated Encapsulated Automation Transformer, 120/208/240/277 VAC Primary, 120/240 VAC Secondary
Custom_Product_Images_Illustration
SolaHD HS12F7.5AS Non-Ventilated Encapsulated Automation Transformer, 120/208/240/277 VAC Primary, 120/240 VAC Secondary
SKU372080
MFGR #HS12F75AS
Your Cost: $1,568.12/ea
List: SolaHD encapsulated transformers are rated for Hazardous Locations as well as harsh industrial environments. Encapsulation and rugged UL Listed/NEMA Type 3R enclosures protect the transformer from dust, moisture and provide extra shock and vibration resistance. SolaHD transformers fully comply with the latest addition of the National Electrical Code for Class I, Division 2, Group A, B, C and D locations when installed in compliance with NEC 501.100 (B).
SolaHD encapsulated transformers are rated for Hazardous Locations as well as harsh industrial environments. Encapsulation and rugged UL Listed/NEMA Type 3R enclosures protect the transformer from dust, moisture and provide extra shock and vibration resistance. SolaHD transformers fully comply with the latest addition of the National Electrical Code for Class I, Division 2, Group A, B, C and D locations when installed in compliance with NEC 501.100 (B).
Application SolaHD encapsulated transformer rated for harsh industrial environments ARRA Compliant Y Brand SolaHD™ Buy American Compliant Y Catalog Number HS12F75AS Connection Type Lead Wire Country of Origin US Currency USD Enclosure NEMA 3R, Class 1 Div 2 Group A,B,C and D Enclosure Type NEMA 3R EU RoHS Indicator C Frequency Rating 60 Hz Gross Weight Per Pack 135.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 61.24 Gross Weight UOM Metric kg Height 14.00 in Height [Metric] 35.5600 cm Housing Material Rolled Steel KVA Rating 7.5 Length 19.00 in Length [Metric] 48.2600 cm Manufacturer Emerson Maximum Input Current 27.1 A Mounting Type Wall Number Of Phases 1 Phase 1 Power Rating 7.5 kVA Secondary Voltage 120/240 VAC Series HS12 Standard cULus Listed: E25872, E77014, UL 1561 or UL 506, CSA C22.2 No. 47 or No. 66 Standards ARRA, Buy American Act, RoHS Compliant, cULus File No. E25872, E77014, UL 1561, UL 506, CSA C22.2 No. 47, No. 66 Stock Status NONSTOCK Temperature Rating 115 °C Type Non-Ventilated Encapsulated UNSPSC 39121027 UPC 11 78347253430 UPC 12 783472534302 Width 14.00 in Width [Metric] 35.5600 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | SolaHD encapsulated transformer rated for harsh industrial environments |
| ARRA Compliant | Y |
| Brand | SolaHD™ |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | HS12F75AS |
| Connection Type | Lead Wire |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Enclosure | NEMA 3R, Class 1 Div 2 Group A,B,C and D |
| Enclosure Type | NEMA 3R |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 135.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 61.24 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 14.00 in |
| Height [Metric] | 35.5600 cm |
| Housing Material | Rolled Steel |
| KVA Rating | 7.5 |
| Length | 19.00 in |
| Length [Metric] | 48.2600 cm |
| Manufacturer | Emerson |
| Maximum Input Current | 27.1 A |
| Mounting Type | Wall |
| Number Of Phases | 1 |
| Phase | 1 |
| Power Rating | 7.5 kVA |
| Secondary Voltage | 120/240 VAC |
| Series | HS12 |
| Standard | cULus Listed: E25872, E77014, UL 1561 or UL 506, CSA C22.2 No. 47 or No. 66 |
| Standards | ARRA, Buy American Act, RoHS Compliant, cULus File No. E25872, E77014, UL 1561, UL 506, CSA C22.2 No. 47, No. 66 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Temperature Rating | 115 °C |
| Type | Non-Ventilated Encapsulated |
| UNSPSC | 39121027 |
| UPC 11 | 78347253430 |
| UPC 12 | 783472534302 |
| Width | 14.00 in |
| Width [Metric] | 35.5600 cm |