or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SolaHD HS12F3AS Non-Ventilated Encapsulated Automation Transformer, 120/208/240/277 VAC Primary, 120/240 VAC Secondary
Custom_Product_Images_Illustration
SolaHD HS12F3AS Non-Ventilated Encapsulated Automation Transformer, 120/208/240/277 VAC Primary, 120/240 VAC Secondary
SKU89947
MFGR #HS12F3AS
Your Cost: $792.47/ea
List: SolaHD encapsulated transformers are rated for Hazardous Locations as well as harsh industrial environments. Encapsulation and rugged UL Listed/NEMA Type 3R enclosures protect the transformer from dust, moisture and provide extra shock and vibration resistance. SolaHD transformers fully comply with the latest addition of the National Electrical Code for Class I, Division 2, Group A, B, C and D locations when installed in compliance with NEC 501.100 (B).
SolaHD encapsulated transformers are rated for Hazardous Locations as well as harsh industrial environments. Encapsulation and rugged UL Listed/NEMA Type 3R enclosures protect the transformer from dust, moisture and provide extra shock and vibration resistance. SolaHD transformers fully comply with the latest addition of the National Electrical Code for Class I, Division 2, Group A, B, C and D locations when installed in compliance with NEC 501.100 (B).
Application SolaHD encapsulated transformer rated for harsh industrial environments ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Catalog Number HS12F3AS Connection Type Lead Wire Country of Origin US Currency USD Dimensions 7 in L x 10 in W x 12 in H Enclosure NEMA 3R, Class 1 Div 2 Group A,B,C and D Enclosure Type NEMA 3R EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 57.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 25.86 Gross Weight UOM Metric kg Height 8.10 in Height [Metric] 20.5740 cm Housing Material Rolled Steel Input Voltage 120/208/240/277 Volt Primary VAC KVA Rating 3 Length 13.40 in Length [Metric] 34.0360 cm Maximum Amperage Rating 7.2/16.7/8.33 A Maximum Input Current 7.2 A Maximum Output Current 16.7/8.33 A Mounting Type Wall Number Of Phases 1 Output Voltage 120/240 Volt Secondary Series HS12 Standard cULus Listed: E25872, E77014, UL 1561 or UL 506, CSA C22.2 No. 47 or No. 66 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcULus File No. E25872/E77014UL 1561UL 506CSA C22.2 No. 47CSA C22.2 No. 66Class 1 Div 2 Group A, B, C, D Temperature Rating 115 °C Type Encapsulated Non-Ventilated UNSPSC 39121027 UPC 11 78347212115 UPC 12 783472121151 Wattage 2,000 W Width 12.60 in Width [Metric] 32.0040 cm Stock Status NONSTOCK Brand SolaHD™ Manufacturer Emerson Frequency Rating 60 Hz Phase 1 Power Rating 3 kVA Primary Voltage 120/208/240/277 VAC Secondary Voltage 120/240 VAC SolaHD encapsulated transformer rated for harsh industrial environments UL Listed/NEMA Type 3R encapsulated enclosure for indoor and outdoor service; Electrostatically shielded for quality power on sizes 1 kVA and larger; Copper lead wire terminations; .500 - 45 kVA units are capsulated with electrical grade silica and epoxy for industrial applications. Rolled steel enclosure. Conduit knockouts for side entry into wiring compartment Copper lead wire terminations Electro statically shielded for quality power on sizes 1 kVA and larger 0.500 - 45 kVA units are capsulated with electrical grade silica and epoxy for industrial applications Encapsulated enclosure for indoor and outdoor service Class I, division 2, group A, B, C and D locations when installed in compliance with NEC 501.100 (B) 10.8 A primary, 25.0/12.5 A secondary
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | SolaHD encapsulated transformer rated for harsh industrial environments |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | HS12F3AS |
| Connection Type | Lead Wire |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 7 in L x 10 in W x 12 in H |
| Enclosure | NEMA 3R, Class 1 Div 2 Group A,B,C and D |
| Enclosure Type | NEMA 3R |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 57.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 25.86 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 8.10 in |
| Height [Metric] | 20.5740 cm |
| Housing Material | Rolled Steel |
| Input Voltage | 120/208/240/277 Volt Primary VAC |
| KVA Rating | 3 |
| Length | 13.40 in |
| Length [Metric] | 34.0360 cm |
| Maximum Amperage Rating | 7.2/16.7/8.33 A |
| Maximum Input Current | 7.2 A |
| Maximum Output Current | 16.7/8.33 A |
| Mounting Type | Wall |
| Number Of Phases | 1 |
| Output Voltage | 120/240 Volt Secondary |
| Series | HS12 |
| Standard | cULus Listed: E25872, E77014, UL 1561 or UL 506, CSA C22.2 No. 47 or No. 66 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcULus File No. E25872/E77014UL 1561UL 506CSA C22.2 No. 47CSA C22.2 No. 66Class 1 Div 2 Group A, B, C, D |
| Temperature Rating | 115 °C |
| Type | Encapsulated Non-Ventilated |
| UNSPSC | 39121027 |
| UPC 11 | 78347212115 |
| UPC 12 | 783472121151 |
| Wattage | 2,000 W |
| Width | 12.60 in |
| Width [Metric] | 32.0040 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | SolaHD™ |
| Manufacturer | Emerson |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | 1 |
| Power Rating | 3 kVA |
| Primary Voltage | 120/208/240/277 VAC |
| Secondary Voltage | 120/240 VAC |
| SolaHD encapsulated transformer rated for harsh industrial environments |
| UL Listed/NEMA Type 3R encapsulated enclosure for indoor and outdoor service; Electrostatically shielded for quality power on sizes 1 kVA and larger; Copper lead wire terminations; .500 - 45 kVA units are capsulated with electrical grade silica and epoxy for industrial applications. Rolled steel enclosure. |
| Conduit knockouts for side entry into wiring compartment |
| Copper lead wire terminations |
| Electro statically shielded for quality power on sizes 1 kVA and larger |
| 0.500 - 45 kVA units are capsulated with electrical grade silica and epoxy for industrial applications |
| Encapsulated enclosure for indoor and outdoor service |
| Class I, division 2, group A, B, C and D locations when installed in compliance with NEC 501.100 (B) |
| 10.8 A primary, 25.0/12.5 A secondary |