or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SolaHD ES5H15S Ventilated Distribution Transformer, 240/480 VAC Primary, 120/240 VAC Secondary, 15 kVA, 60 Hz, 1 Phase
Custom_Product_Images_Illustration
SolaHD ES5H15S Ventilated Distribution Transformer, 240/480 VAC Primary, 120/240 VAC Secondary, 15 kVA, 60 Hz, 1 Phase
SKU322406
MFGR #ES5H15S
Your Cost: $2,217.21/ea
List: SolaHD Distribution Transformer, Ventilated, 240/480 VAC Primary, 120/240 VAC Secondary, 15 kVA, 60 Hz, 1 Phase, 62.5/31.3/125/62.5 A Maximum, (2) 2-1/2% FCAN/(4) 2-1/2% FCBN Taps, Wall Mount, 220 deg C, NEMA 3R, 150 deg C, Stainless Steel Housing, 21 in L x 33 in W x 28 in H
SolaHD Distribution Transformer, Ventilated, 240/480 VAC Primary, 120/240 VAC Secondary, 15 kVA, 60 Hz, 1 Phase, 62.5/31.3/125/62.5 A Maximum, (2) 2-1/2% FCAN/(4) 2-1/2% FCBN Taps, Wall Mount, 220 deg C, NEMA 3R, 150 deg C, Stainless Steel Housing, 21 in L x 33 in W x 28 in H
Application Any situation where the available voltage must be changed to accommodate the voltage required by the specific electrical circuit or connected equipment. ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Catalog Number ES5H15S Country of Origin US Currency USD Dimensions 21 in L x 33 in W x 28 in H Enclosure NEMA 3R with optional weather shield (WS-10) Enclosure Type NEMA 3R EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 231.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 104.78 Gross Weight UOM Metric kg Height 32.20 in Height [Metric] 81.7880 cm Housing Material Stainless Steel Insulation Class 220 DEG C KVA Rating 15 kVA Length 28.00 in Length [Metric] 71.1200 cm Maximum Amperage Rating 62.5/31.3/125 A Mounting Wall Mounting Brackets Available Mounting Type Wall Number Of Phases 1 Number Of Taps 2 Standard UL Listed E25872 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 1561 File No. E25872 Temperature Rating 150 °C Type Ventilated UNSPSC 39121001 UPC 11 78347200020 UPC 12 783472000203 Width 24.00 in Width [Metric] 60.9600 cm Winding Copper Stock Status NONSTOCK Brand SolaHD™ Manufacturer Emerson Frequency Rating 60 Hz Phase 1 Power Rating 15 kVA Primary Voltage 240/480 VAC Secondary Voltage 208/120 VAC Any situation where the available voltage must be changed to accommodate the voltage required by the specific electrical circuit or connected equipment. Primary Amperage 181.0A, Secondary Amperage 417.0A, Stainless Steel Material, 220 ° C Insulation System Terminal board connections and spacious wiring compartment Panel enclosure design reduces labor time, wiring diagram on inside front cover High efficiency for low cost operation Copper wound designs Low temperature designs Electrostatic shield for quality power Energy efficient dry-type NEMA 3R with optional weather shield (WS-10), ventilated 181 a primary, 417 a secondary, 220 deg C insulation system
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Any situation where the available voltage must be changed to accommodate the voltage required by the specific electrical circuit or connected equipment. |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | ES5H15S |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 21 in L x 33 in W x 28 in H |
| Enclosure | NEMA 3R with optional weather shield (WS-10) |
| Enclosure Type | NEMA 3R |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 231.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 104.78 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 32.20 in |
| Height [Metric] | 81.7880 cm |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Insulation Class | 220 DEG C |
| KVA Rating | 15 kVA |
| Length | 28.00 in |
| Length [Metric] | 71.1200 cm |
| Maximum Amperage Rating | 62.5/31.3/125 A |
| Mounting | Wall Mounting Brackets Available |
| Mounting Type | Wall |
| Number Of Phases | 1 |
| Number Of Taps | 2 |
| Standard | UL Listed E25872 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 1561 File No. E25872 |
| Temperature Rating | 150 °C |
| Type | Ventilated |
| UNSPSC | 39121001 |
| UPC 11 | 78347200020 |
| UPC 12 | 783472000203 |
| Width | 24.00 in |
| Width [Metric] | 60.9600 cm |
| Winding | Copper |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | SolaHD™ |
| Manufacturer | Emerson |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | 1 |
| Power Rating | 15 kVA |
| Primary Voltage | 240/480 VAC |
| Secondary Voltage | 208/120 VAC |
| Any situation where the available voltage must be changed to accommodate the voltage required by the specific electrical circuit or connected equipment. |
| Primary Amperage 181.0A, Secondary Amperage 417.0A, Stainless Steel Material, 220 ° C Insulation System |
| Terminal board connections and spacious wiring compartment |
| Panel enclosure design reduces labor time, wiring diagram on inside front cover |
| High efficiency for low cost operation |
| Copper wound designs |
| Low temperature designs |
| Electrostatic shield for quality power |
| Energy efficient dry-type |
| NEMA 3R with optional weather shield (WS-10), ventilated |
| 181 a primary, 417 a secondary, 220 deg C insulation system |