or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SolaHD™
SolaHD DT651H275S Ventilated Drive Isolation Transformer, 460 VAC Delta Primary, 460Y/266 VAC Secondary, 275 kVA, 60 Hz
Custom_Product_Images_Illustration
SolaHD™
SolaHD DT651H275S Ventilated Drive Isolation Transformer, 460 VAC Delta Primary, 460Y/266 VAC Secondary, 275 kVA, 60 Hz
SKU300429
MFGR #DT651H275S
Your Cost: $11,766.26/ea
List: SolaHD Drive Isolation Transformer, Ventilated, 460 VAC Delta Primary, 460Y/266 VAC Secondary, 275 kVA, 60 Hz, 3 Phase, Floor Mount, NEMA 3R, 46 in H x 36 in W x 24 in D
SolaHD Drive Isolation Transformer, Ventilated, 460 VAC Delta Primary, 460Y/266 VAC Secondary, 275 kVA, 60 Hz, 3 Phase, Floor Mount, NEMA 3R, 46 in H x 36 in W x 24 in D
ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Catalog Number DT651H275S Country of Origin US Currency USD Enclosure Type NEMA 3R Gross Weight per Pack Metric 645.47 Gross Weight UOM Metric kg Length 42.00 in Length [Metric] 106.6800 cm Mounting Type Floor Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 506UL 1561UL File No. E25872cULus File No. E77014CSA C22.2 No. 66 Type Ventilated UNSPSC 39121029 UPC 11 78347254245 UPC 12 783472542451 Width 42.00 in Width [Metric] 106.6800 cm Stock Status NONSTOCK Brand SolaHD™ Manufacturer Emerson Frequency Rating 60 Hz Phase 3 pH EU RoHS Indicator Y
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | DT651H275S |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Enclosure Type | NEMA 3R |
| Gross Weight per Pack Metric | 645.47 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Length | 42.00 in |
| Length [Metric] | 106.6800 cm |
| Mounting Type | Floor |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 506UL 1561UL File No. E25872cULus File No. E77014CSA C22.2 No. 66 |
| Type | Ventilated |
| UNSPSC | 39121029 |
| UPC 11 | 78347254245 |
| UPC 12 | 783472542451 |
| Width | 42.00 in |
| Width [Metric] | 106.6800 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | SolaHD™ |
| Manufacturer | Emerson |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | 3 pH |
| EU RoHS Indicator | Y |