or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SolaHD 63-23-215-8 MCR Hardwired Power Line Conditioner, 120/208/240/480 VAC Input, 120/208/240 VAC Output, 1 Phase
Custom_Product_Images_Illustration
SolaHD 63-23-215-8 MCR Hardwired Power Line Conditioner, 120/208/240/480 VAC Input, 120/208/240 VAC Output, 1 Phase
SKU24180
MFGR #63232158
Your Cost: $2,932.79/ea
The MCR Hardwired Series provides excellent noise filtering and surge protection to safeguard connected equipment from damage, degradation or misoperation. Combined with the excellent voltage regulation inherent to SolaHD's ferroresonant design, the MCR can increase the actual Mean Time Between Failure (MTBF) of protected equipment. The MCR is a perfect choice where dirty power, caused by impulses, swell, sags, brownouts and waveform distortion can lead to costly downtime because of damaged equipment.
The MCR Hardwired Series provides excellent noise filtering and surge protection to safeguard connected equipment from damage, degradation or misoperation. Combined with the excellent voltage regulation inherent to SolaHD's ferroresonant design, the MCR can increase the actual Mean Time Between Failure (MTBF) of protected equipment. The MCR is a perfect choice where dirty power, caused by impulses, swell, sags, brownouts and waveform distortion can lead to costly downtime because of damaged equipment.
Application Computers/Printers, Telephone/FAX systems, POS Terminals, Security Systems, LAN Networks, Laboratory Equipment ARRA Compliant Y Brand SolaHD™ Buy American Compliant Y Catalog Number 63232158 Connector (4) 5-R & (1) L5-30R Receptacles Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 60 Hz Gross Weight Per Pack 150.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 68.04 Gross Weight UOM Metric kg Height 16.50 in Height [Metric] 41.9100 cm Input 120 VAC Length 17.00 in Length [Metric] 43.1800 cm Manufacturer Emerson Mounting Bracket Noise Level 35 to 65 dBA Standard RoHS Compliant, UL Listed: UL 1012, cULus Listed: (1500VA Units) UL 1012, CSA C22.2 No. 66; CSA Certified: (70VA-1kVA Units), CSA C22.2 No. 66 Standards RoHS Compliant, cULus Listed, UL 1012, CSA C22.2 No. 107.1 Stock Status NONSTOCK Style 1 Type MCR Portable Series Power Line Conditioning with Voltage Regulation UNSPSC 43222901 UPC 11 78347256168 UPC 12 783472561681 Width 34.00 in Width [Metric] 86.3600 cm
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Computers/Printers, Telephone/FAX systems, POS Terminals, Security Systems, LAN Networks, Laboratory Equipment |
| ARRA Compliant | Y |
| Brand | SolaHD™ |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | 63232158 |
| Connector | (4) 5-R & (1) L5-30R Receptacles |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 150.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 68.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 16.50 in |
| Height [Metric] | 41.9100 cm |
| Input | 120 VAC |
| Length | 17.00 in |
| Length [Metric] | 43.1800 cm |
| Manufacturer | Emerson |
| Mounting | Bracket |
| Noise Level | 35 to 65 dBA |
| Standard | RoHS Compliant, UL Listed: UL 1012, cULus Listed: (1500VA Units) UL 1012, CSA C22.2 No. 66; CSA Certified: (70VA-1kVA Units), CSA C22.2 No. 66 |
| Standards | RoHS Compliant, cULus Listed, UL 1012, CSA C22.2 No. 107.1 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Style | 1 |
| Type | MCR Portable Series Power Line Conditioning with Voltage Regulation |
| UNSPSC | 43222901 |
| UPC 11 | 78347256168 |
| UPC 12 | 783472561681 |
| Width | 34.00 in |
| Width [Metric] | 86.3600 cm |