Siemens W0202MB1200CU 1-Phase Main Breaker Load Center, 120/240 VAC, 200 A, 2 Pole
Custom_Product_Images_Illustration
SKU923557
MFGR #W0202MB1200CU
SIEMENS W0202MB1200CU 200A LC OUTDOOR
Alternate Catalog Number
US2:W0202MB1200CU
Application
Residential
ARRA Compliant
C
Breaker Mounting
Surface
Breaker Type
HQN/QN/QNH
Bus Rating
200 A
Buy American Compliant
C
Catalog Number
W0202MB1200CU
Circuit Breaker Type
MB
Country of Origin
MX
Currency
Dimensions
19.75 in H x 8.4 in W x 4.6 in D
Enclosure
OutdoorType3R
Enclosure Type
NEMA 3R
EU RoHS Indicator
Gross Volume Per Pack
912.00
Gross Volume UOM
in
Gross Weight Per Pack
16.4300 lb
Gross Weight per Pack Metric
7.45
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
5.6000 in
Height [Metric]
14.2240 cm
Length
20.4000 in
Length [Metric]
51.8160 cm
Mounting
Surface
Mounting Type
Number of Circuits
2
Number Of Poles
2
Number Of Spaces
Phase
1
Returnable
Y
Standards
ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL Listed
Type
1
Width
9.4000 in
Width [Metric]
Wiring Configuration
3-Wire
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Siemens
Manufacturer
Siemens
Amperage Rating
200 A