or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens V7H3605 400A VACUBREAK FUS UNIT
SKU27736
MFGR #V7H3605
Your Cost: $3,730.31/ea
List: SIEMENS V7H3605 400A VACUBREAK FUS UNIT
SIEMENS V7H3605 400A VACUBREAK FUS UNIT
Actuator Type Handle ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number V7H3605 Country of Origin MX Currency USD Dimensions 15 in H x 17 in W x 10-1/2 in D Enclosure Type NEMA 1 EU RoHS Indicator C Frequency Rating 60 Hz Gross Weight Per Pack 939.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 425.93 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109150 Height 15.10 in Height [Metric] 38.3540 cm Insulation Type Fiber Length 21.10 in Length [Metric] 53.5940 cm Mounting Type Panel Number Of Poles 3 Phase 3 Returnable N Short Circuit Current Rating 200 kA Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E6849 Temperature Rating -20 to 120 °F Terminal Type Screw Type Type VB Fused Single Unit UNSPSC 39122205 UPC 11 78364323316 UPC 12 783643233164 Width 19.90 in Width [Metric] 50.5460 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Amperage Rating 400 A Contact Form TPST Horsepower 125 hp Voltage Rating 600 VAC VBPanelUnit/Vacu-BreakFusibleUnitsforSB1/SB2SwitchboardsandF1/F2Panelboards For SB1, SB2 switchboards and F1, F2 panelboards
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Actuator Type | Handle |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | V7H3605 |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimensions | 15 in H x 17 in W x 10-1/2 in D |
| Enclosure Type | NEMA 1 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 939.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 425.93 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109150 |
| Height | 15.10 in |
| Height [Metric] | 38.3540 cm |
| Insulation Type | Fiber |
| Length | 21.10 in |
| Length [Metric] | 53.5940 cm |
| Mounting Type | Panel |
| Number Of Poles | 3 |
| Phase | 3 |
| Returnable | N |
| Short Circuit Current Rating | 200 kA |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E6849 |
| Temperature Rating | -20 to 120 °F |
| Terminal Type | Screw |
| Type | Type VB Fused Single Unit |
| UNSPSC | 39122205 |
| UPC 11 | 78364323316 |
| UPC 12 | 783643233164 |
| Width | 19.90 in |
| Width [Metric] | 50.5460 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Amperage Rating | 400 A |
| Contact Form | TPST |
| Horsepower | 125 hp |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| VBPanelUnit/Vacu-BreakFusibleUnitsforSB1/SB2SwitchboardsandF1/F2Panelboards |
| For SB1, SB2 switchboards and F1, F2 panelboards |