Siemens Speedfax™ VL NFK3B225L Molded Case Circuit Breaker Without Auxiliary/Alarm Switch, 347/600 VAC, 225 A, 3 Poles
SKU744809
MFGR #NFK3B225L
Siemens Speedfax™ VL Molded Case Circuit Breaker, 347/600 VAC, 225 A, 50/60 Hz, 18 kA Interrupt, FG/250 A Frame, Thermal Magnetic Trip, 1250 to 2500 A Trip, 3 Poles, 3-Phase, Line/Load Lug, 40 deg C
Alternate Catalog Number
3VL3522-1KN38-0AA0
Application
GLOBAL NON-INTERCHANGEABLE
ARRA Compliant
C
Buy American Compliant
C
Catalog Number
NFK3B225L
Connection
LINE & LOAD STANDARD (CU/AL) LUGS
Connection Type
Line/Load Lug
Country of Origin
DE
Currency
EU RoHS Indicator
Frame
FG/250A
Frequency Rating
50/60 Hz
Gross Weight Per Pack
0.9900 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.45
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
0
Length
0
Material
MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER
Number Of Poles
3
Operating Temperature
40 °C
Phase
3 pH
Returnable
N
Standard
UL
Standards
ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL Listed
Sub Brand
VL
Temperature Rating
40 °C
Trip Range
1250 to 2500 A
Type
FG
Width
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Siemens
Manufacturer
Siemens
Amperage Rating
225 A