Siemens Speedfax™ VL HEB3B125B Molded Case Circuit Breaker, 480 VAC, 125 A, 65 kA Interrupt, 3 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens
SKU335612
MFGR #HEB3B125B
Siemens Speedfax™ VL Molded Case Circuit Breaker, 480 VAC, 125 A, 50/60 Hz, 65 kA Interrupt, HEB/125 A Frame, Thermal Magnetic Trip, 3 Poles, 3-Phase, Load Lug, 6 to 3/0 AWG Wire, Panel Mount, 40 deg C, 6.7 in L x 3.7 in W x 4.1 in H
ARRA Compliant
C
Buy American Compliant
C
Catalog Number
HEB3B125B
Connection Type
Load Lug
Country of Origin
DO
Currency
Dimensions
6.7 in L x 3.7 in W x 4.1 in H
EU RoHS Indicator
Frame
125 A
Frequency Rating
50/60 Hz
Gross Weight Per Pack
2.5000 lb
Gross Weight per Pack Metric
1.13
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
4.10 in
Height [Metric]
10.4140 cm
Length
6.70 in
Length [Metric]
17.0180 cm
Mounting Type
Panel
Number Of Poles
3
Phase
3 pH
Returnable
N
Standard
UL/CSA/IEC/NOM
Standards
Temperature Rating
40 °C
Type
Type HEB Low Voltage
Width
3.70 in
Width [Metric]
Wire Size
6 to 3/0 AWG
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Siemens
Manufacturer
Amperage Rating
125 A
Interrupt Rating
65 kA
Trip Type
Thermal Magnetic/Interchangeable/LI
Voltage Rating
480 VAC