or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens
Siemens Speedfax™ QJH23B200 Molded Case Circuit Breaker, 240 VAC, 200 A, 22 kA Interrupt, 3 Poles, Thermal Magnetic Trip
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens
Siemens Speedfax™ QJH23B200 Molded Case Circuit Breaker, 240 VAC, 200 A, 22 kA Interrupt, 3 Poles, Thermal Magnetic Trip
SKU267918
MFGR #QJH23B200
Your Cost: $3,242.00/ea
SIEMENS QJH23B200 3P 200A 240V CB
SIEMENS QJH23B200 3P 200A 240V CB
Application GENERAL APPLICATION ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number QJH23B200 Connection Type Load Lug Country of Origin MX Currency USD Dimensions 7 in L x 5 in W x 4 in H EU RoHS Indicator C Frame QJH2/225A Frequency Rating 50/60 Hz Gross Weight Per Pack 4.6000 lb Gross Weight per Pack Metric 2.09 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536200020 Height 4.00 in Height [Metric] 10.1600 cm Length 7.00 in Length [Metric] 17.7800 cm Number Of Poles 3 Phase 3 Returnable N Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantHACR Rated Temperature Rating 40 °C Type Type QJH2 Low Voltage UNSPSC 39121601 UPC 11 78364319390 UPC 12 783643193901 Width 5.00 in Width [Metric] 12.7000 cm Wire Size 6 AWG to 300 kcmil, 4 AWG to 300 kcmil Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Amperage Rating 200 A Interrupt Rating 22 kA Trip Type Thermal Magnetic Voltage Rating 240 VAC GENERAL APPLICATION Non-interchangeable trip (LI) long-time and instantaneous trip functions 6 AWG to 300 kcmil copper, 4 AWG to 300 kcmil aluminum
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | GENERAL APPLICATION |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | QJH23B200 |
| Connection Type | Load Lug |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimensions | 7 in L x 5 in W x 4 in H |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frame | QJH2/225A |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 4.6000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.09 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200020 |
| Height | 4.00 in |
| Height [Metric] | 10.1600 cm |
| Length | 7.00 in |
| Length [Metric] | 17.7800 cm |
| Number Of Poles | 3 |
| Phase | 3 |
| Returnable | N |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantHACR Rated |
| Temperature Rating | 40 °C |
| Type | Type QJH2 Low Voltage |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78364319390 |
| UPC 12 | 783643193901 |
| Width | 5.00 in |
| Width [Metric] | 12.7000 cm |
| Wire Size | 6 AWG to 300 kcmil, 4 AWG to 300 kcmil |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Amperage Rating | 200 A |
| Interrupt Rating | 22 kA |
| Trip Type | Thermal Magnetic |
| Voltage Rating | 240 VAC |
| GENERAL APPLICATION |
| Non-interchangeable trip |
| (LI) long-time and instantaneous trip functions |
| 6 AWG to 300 kcmil copper, 4 AWG to 300 kcmil aluminum |